Představujeme nejmladšího a zároveň netypického hosta v naší „kariérní“ rubrice. Je jím středoškolák Jan Bauer. O své budoucí profesi se ještě konkrétně nerozhodl, ale programuje, slaví úspěchy v gastronomii, či staví rakety.
Jak se student osmiletého gymnázia rozhodl ve čtrnácti letech si přidat navíc učení na kuchaře?
Gastronomie mě bavila vždy. Proto jsme s rodiči došli k závěru, že nejlepší by bylo přihlásit se ještě na odbornou školu s praxí mezi profesionály. Na gymnáziu chodím denně jako každý jiný žák. Na odborné škole mám třetím rokem individuální studium, většinu času tam strávím v kuchyni, na praxích nebo na soutěžích. Což je hlavně o víkendech či o prázdninách. Z teoretické části mě pak pravidelně přezkušují. Studium na kuchaře zakončím letos výučním listem a studium na gymnáziu maturitou příští rok.
Jan Bauer s výherním diplomem
Zmínil jste soutěže. Vím, že nejste, laicky řečeno, žádné kuchařské ořezávátko a máte za sebou pěkné výsledky. Jak probíhají gastro soutěže a čeho jste dosáhl?
Na začátku letošního roku jsem se zúčastnil soutěže Young Chef. Trvá tři měsíce a do finále jsme postoupili tři. Z vyřazených účastníků si můžete vzít pomocníky, takže finálové kolo je vlastně týmová záležitost, kde je každý finalista kapitánem svého kuchařského týmu.
Co jste vařili?
Českou kuchyni. Jako předkrm jsme měli uvařit něco, co je inspirováno českými řekami a rybami. K přípravě hlavního jídla jsme měli použít králíka, bramboru a česnek. Nejdřív jsme jako tým probrali, jaké komponenty použijeme a z jakých surovin. Vymysleli jsme, že bychom jídlo chtěli uvařit z ingrediencí, které se, řekněme, objevují v životě králíka, nebo jsou v tom jeho blízkém okolí.
Takový příběh se soutěžnímu jídlu dát musí?
Zdát se to jako kreativní nápad, ale v dobrých restauracích uvidíte tento jev často. Rozhodli jsme se, že náš králík bude mít na talíři trochu slámy. Že použijeme mrkev, kterou králík konzumuje na obrázcích pro děti. A že také použijeme další české suroviny, které najdeme třeba na poli vedle statku, odkud by králík mohl být.
Skončil jste se svým týmem na druhém místě. Proč vám uniklo prvenství?
Vítěz byl zkušenější. Má o roky zkušeností navíc, vaří už v národním týmu. Já teprve začínám.
Po vyučení se chcete gastronomii věnovat profesionálně?
Uvidím. Možná mě nakonec zláká něco jiného. Myslím na vysokou školu v oblasti technologií. To je můj druhý koníček – sestavování a programování modelů raket.
K raketám jste se dostal jak?
S podporou gymnázia jsem se účastnil soutěže Czech Rocket Challenge a nadchlo mě to.
Co je principem této soutěže?
Sestrojíte vlastní raketu a jedete do Brna, kde se poměříte s ostatními. Letos přijelo dvacet sedm týmů. Cílem je, aby váš funkční model udělal to, co očekáváte: raketa vyletěla do určité výšky a bezpečně se vrátila zpět. Nejvíce bodů získáte za absolutní výšku, kterou raketa dostáhne, zda třeba 1000 nebo 500 metrů. Hodnotí se ale i rozdíl mezi vaším odhadem výšky před letem a skutečnou výškou.
Jan Bauer
Mám naivní dotaz, to se nebojíte, že při zkouškách sestřelíte nějakého paraglidistu?
Kdepak. Modely se předem netestují. Poprvé letí až v Brně. Organizátoři tam akci ohlásí Řízení letového provozu, aspoň předpokládám.
Soutěžní modely raket jsou stejné?
Všichni účastnící dostanou stejný motor, ale raketu si musí vyrobit každý sám. Vytisknout na 3D tiskárně, naprogramovat, sestavit díly, provést fyzikální výpočty, ušít padák …
Z toho jde hlava kolem, kolik činností člověk musí zvládnout, aby dostala raketu do vzduchu.
Je to principiálně týmová záležitost, ale já jsem se jí letos zúčastnil jako jednotlivec a musím říct, že to mělo své nevýhody, protože práce na raketě je na jednoho člověka možná až přespříliš.
Takže, abych to shrnul, ráno píšete na gymnáziu písemku z biologie, odpoledne vaříte na praxi a večer v dílně vyrábíte raketu. Kam bude směřovat vaše kariéra?
Ano, v podstatě tak funguji. Ale jestli zvítězí studium, kuchyně nebo dílna, opravdu ještě nevím. Favorita zatím nemám.
Celý rozhovor si můžete poslechnou na Podcastu BUDlive
Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 23.09. 2023
Jan Bauer (17)
Student třetího ročníku gymnázia Jírovcova zároveň studuje i obor kuchař na SŠ a VOŠ cestovního ruchu na Senovážném náměstí. V gastronomii dosáhl letos úspěchu v národním kole světové gastronomické soutěže Bocuse d´Or, kde v kategorii studentů Young Chef získal druhé místo. Rovněž sestrojuje modely raket, které dvakrát vyzkoušel na středoškolské soutěži Czech Rocket Challenge. Aktivně programuje a pro letošní Budějovický Majáles připravil webové stránky.
Student Jan Bauer.
Celých 25 let byl Jiří Boček ředitelem Budějovického Budvaru. Pivovar pod jeho vedením čtyřnásobně zvýšil výstav a stal se největším e... Více informací
Do světa vánočních svátků, betlémů a dětského radostného očekávání štědrovečerního tajemství zve výstava v Jihočeském muzeu v Českých ... Více informací