Osobnosti

Jedenáct základních cviků na záda

CVIČENÍM SVÝM ZÁDŮM ULEVÍTA, ŘÍKÁ JANA JANÍČKOVÁ

Autor: Jan Cempírek Foto: Petr Zikmund a archiv

Opustila svou zavedenou firmu zaměřenou na poradenství v oblasti ekologie. A začala se věnovat klientům, které trápí bolesti zad. Jana Janíčková má v Suchém Vrbném své centrum a o metodě Spirální stabilizace přednáší i zájemcům z ciziny.

Jste vystudovaná ekonomka. Jak se stalo, že jste přešla do jiného oboru a začala se věnovat zdraví, cvičení a nápravě pohybového systému lidí?
Nebylo to najednou. Může za to vlastní zážitek z doby, kdy jsem byla na druhé mateřské. Jako matka pořád něco taháte, zvedáte. Začaly mě tenkrát bolet záda, a to se zhoršovalo. Nakonec jsem už bolest nemohla vydržet. Šla jsem na vyšetření a tam zjistili, že mám výhřez meziobratlové plotýnky. Řekli mi, že na operaci to prý není, ale ať to rozcvičím.

janickova

Jana Janíčková


A tak jste začala …
Kamarádka mi poradila: hele, tady v Budějcích začalo nějaký cvičení na záda, tahá se za takový gumy.  Jestli chceš, budu tam s tebou jezdit. A jezdila. Bolesti časem opravdu zmizely.


Takže vše bylo v pořádku…
Jenže po pár letech jsem měla nehodu, zezadu do nás narazilo jiné auto. Odvezli mě na rentgen. Upozornila jsem doktora, že až uvidí na snímku můj výhřez, ať si ho nevšímá, že je to už starší věc. Jenže on nic neviděl. Výhřez tam prostě nebyl. A já si řekla, ty bláho, to bude určitě tím cvičením. A já chci přijít na to, jak to funguje. Když jsem se dala po havárce dohromady, odjela jsem hned na první kurz. Nakonec mě to úplně pohltilo.


Co vás přitáhlo nejvíce?
Seznámila jsem s metodou MUDr. Richarda Smíška a přihlásila se k němu na kurz, abych sama podle jeho metody mohla cvičit. Jenže po první lekci jsem měla pocit, že té metodě nerozumím, tak jsem se přihlásila znova. No, co vám mám povídat, jezdila jsem tam celé tři roky, možná ještě déle. Nakonec mi doktor Smíšek navrhl, abych získala znalostní certifikáty a otevřela si vlastní kurzy.

Co je to vlastně za metodu?
Kdybych to hodně zjednodušila, jedná se o cviky na zpevňování svalů, funkčnosti páteře a celého pohybového aparátu. Pod názvem Spirální stabilizace páteře se skrývá jedenáct základních cviků, které už člověku opravdu pomohou. Celkově je ale cviků více než pět set. Některé jsou zaměřené na horní končetiny, hrudník, jiné na krční bederní páteř, skoliózu a tak dále.

To necháváte na výběru klienta, co má cvičit?
Většinou stačí základní kurz plus třeba když třeba klienta bolí rameno, tak se zaměříme ještě na horní končetinu. To si řekneme při úvodní prohlídce, kde náš pan doktor během samostatného sezení probere s klientem jeho zdravotní a potíže.

Cvičíte s klienty už přes deset let, mění se jejich skladba?
Když jsem začínala, přicházely nejčastěji ženy mého věku s bolestí zad. Dneska chodí hodně pánů, dokonce i hodně mladých. Ajťáci, řidiči.  Přibývá také klientů s šuměním v uších. Tinnitus nebýval tak častý jako dnes, a právě cvičení zad a krční páteře klientům hodně uleví.

Když chce člověk zádům ulevit, za jak dlouho mu obvykle pomůžete?
Potřebuji aktivovat celý pohybový aparát klienta a naučit ho cviky, které si pak může dělat sám. To je těch zmíněných jedenácti základních cviků. Dokážu je naučit za šest lekcí až deset lekcí. Kdo chce u nás pokračovat, začne chodit na návazné skupinové lekce.

Řešíte i akutní bolesti zad?
Dokážeme pomoci i v akutních případech. Ale každý, tedy i člověk s akutní bolestí, prochází nejdříve výše jmenovanou vstupní prohlídkou. Nejsme služba hrazenou zdravotní pojišťovnou, právě proto musíme dbát na správně stanovený postup cvičení, aby měl klient cviky připravené na míru. A je jedno, zda si klient zavolá sám, nebo ho k nám doporučují jeho ošetřující lékař. Nebo dostane k Vánocům od dětí dárkový poukaz na naše služby. Vstupní prohlídka a konzultace jeho stavu s naším doktorem je prostě základ.

Nelitujete někdy, že jste opustila svou zavedenou firmu a věnujete se péči o zdraví jiných?
Mně tahle služba naopak dobíjí. Ještě jednu věc chci říct. Učím Spinární stabilizaci i v zahraniční. V Mexiku, Německu, v Thajsku. A jsem hrdá. Že učím českou metodu, kterou vymyslel český doktor. A že ti lidé za mnou přiletí třeba z druhé půlky světa, aby se tuhle metodu naučili. To je prostě skvělý pocit.

Ing. Jana Janíčková (59)


Vystudovala VŠ ekonomickou obor vnitřní obchod a později i obor ekonomie, ekologie. V devadesátých letech založila firmu na řešení ekologických zátěží.  V roce 2009 se po zkušenosti s bolestí zad začala zabývat léčebným cvičením metodou Spirální stabilizace. Získala kvalifikaci jako instruktor, později jako terapeut. Metodu školí i v zahraničí. Nejlépe si odpočine na chalupě v Dřítni. 

Centrum Spirální stabilizace

Centrum zaměřené na cvičení zad a pohybového ústrojí podle metody MUDr. Richarda Smíška.  Základem metody je sestava cviků s elastickým lanem, které posilují svaly v těle kolem páteře a snižují tlak na meziobratlové ploténky a klouby.  

www.ProZada.cz

prozada


Další články z této rubriky:

Ve své knize provázím čtenáře Budějovicemi v pomyslné spi...

Fotograf magazínu BUDlive Petr Zikmund vydává před letošními Vánocemi novou knihu fotografií Českých Budějovic. Kniha s názvem Černobí... Více informací

Ať soukromé sbírky hmyzu časem skončí u nás

Jako entomolog Jihočeského muzea se Ladislav Černý stará o velkolepou sbírku, která má vice než tři sta tisíc exemplářů. Rád také za b... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: