Osobnosti

Mým životem jsou psí obojky a závody

ŘÍKÁ SIMONA PISCHEKOVÁ

Autor: Jan Cempírek Foto: Petr Zikmund

Spojila zájem o sport, podnikání a životní styl musherky. Simona Pischeková objevila díru na trhu – chybějící kvalitní psí obojky s dřevěným zapínáním. Založila značku Woobojky a její výrobky nabízí i řada externích obchodů.

Jste vyučenou kadeřnicí. Dnes ale vyrábíte psí obojky. K nůžkám a zrcadlům se už nevrátíte?
Mě vždy bavilo dělat rukama. Ale nevěděla jsem konkrétně, čemu se věnovat. Vyrůstala jsem v tátově autodílně, kde jsem pomáhala letovat, dělat auto tuning, opravovat motory. Pak jsem se vyučila kadeřnicí, dokonce jsem měla už zamluvený salón, kde bych pracovala. Nad tím vším ale nakonec zvítězili psi a dnes mě živí výroba originálních psích obojků. Jsem asi jediná na světě, která vyrábí obojky s dřevěným zapínáním, na to jsem hrdá.

pisch

Jak jste se k podnikání se psími obojky dostala?
Jednoduše – hledala jsem hezké, ale především funkční obojky pro své vlastní psy. Dokázala jsem sedět hodiny u internetových stránek nabízejících nekonečné množství barevných, kožených, svíticích, sportovních obojků, ale trh nenabízel to, co jsem hledala. Buď byl obojek moc barevný, nebo mi nevyhovoval materiál, a tak nějak mi na nich pořád něco chybělo.

Takže jste zkusila vyrobit vlastní model …
… a ukázalo se, že největší slabinou jsou plastové přezky. Ty se při větší námaze lámou a otevírají. Rozhodla jsem se tedy zkusit udělat jiné obojky. Kvalitní, pěkné a přitom odolné. Určitě jsem je ale chtěla vyrobit z přírodních materiálů a zapínání proto muselo být ze dřeva.

Kvůli ekologii?
Ano. Ale navíc dřevo vydrží psí lítání mezi křovím i jejich radovánky v blátě a vodě. V roce 2018 jsem začala testovat první výrobky. Z ložnice jsem udělala dílnu, kde jsem pracovala s bruskou. Řezala jsem dřívka, brousila je, gravírovala nápisy.

Tu dílnu máte v ložnici do dneška?
Kdepak. Zakázky se rozjely, už bych to sama nestíhala. Po třech letech ladění a zkoušení obojků jsem oficiálně založila značku Woobojky a dřevěné součástky mi dnes vyrábí jeden moc šikovný truhlář. Sousedi si tak oddechli, v domě je už klid. Přibyla navíc výroba vodítek, psích známek, pamlskovníků, obalů a dalšího vybavení. Dělám i zakázkové speciality. Třeba svatební obojky, což jsou obojky laděné do stylu nevěsty a ženicha.

Kolik vlastně obojků takový jeden pes potřebuje?
Stačí jeden. Ale znáte to, obojky kupují páníčkové. A ti si dávají hodně záležet! Většina psů má dle našeho pozorování čtyři, pět různých obojků. Ale jsou i pejskaři, kteří svému chlupáči pořídí patnáct či více obojků, které střídají podle svého vlastního šatníku. Aby prostě navzájem ladili. Pán a pes.

Když o psech mluvíte, nemohu přehlédnout, jak vám radostně svítí oči. Kde jste v sobě lásku ke psům objevila?
Musím říct, že se především moc ráda pohybuji. Vždy jsem milovala běh a když jsem dostala svého prvního psa – bígla Badyho, tak jsem hledala možnost, jak to vše spojit. Lákalo mě běhat se psem přírodou, jen jsem neměla představu, jak to s temperamentním bíglem na vodítku vymyslet, aby to bylo komfortní pro nás oba. Kamarádka mi dala kontakt na zakladatele tehdejšího jihočeského canicrosového klubu. Tam se mi otevřely úplně nové obzory a poprvé jsem viděla a měla možnost si zkusit jízdu se psem na koloběžce. Od té doby je koloběžka mou hlavní kategorií.

Říkáte to skromně, ale s jízdou na koloběžce zapřažené se psem slavíte sportovní úspěchy.
Věnuji se devátým rokem individuálnímu mushingu. Jedná se o soutěže psích spřežení, a to především na sprintových tratích. Závodní pes na nich dosahuje průměrné rychlosti přes 34 km/h. Jsem v této disciplíně mistryní České republiky a mám dvě stříbrné medaile i z evropského šampionátu.

Takže ve vašem životě se kolem psů točí opravdu vše.
Je to můj životní styl. Trénuji, soutěžím a po závodě si stoupnu ke svému stánku s Woobojky. A vše způsobil můj již zmiňovaný bígl Bady. Ten mě přivedl nejen do musherského světa, ale dopomohl k poznání mnoha skvělých lidí, jejich psů a v neposlední řadě báječného, věčně optimistického manžela Pavla, který mě podporuje v každém bláznivém nápadu a sdílí s námi psí život i woobojkové podnikání.

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.06. 2023

Simona Pischeková (28)


Autorka originálních psích obojků. Věnuje se individuálnímu mushingu, soutěží v kategorii scooterjoring (jízda se psem zapřaženým před koloběžkou). Vloni získala titul mistryně ČR a stříbrné medaile na mistrovství Evropy v individuální i týmové soutěži. Plánuje rozvoj produktů Woobojky a rozšíření smečky vlastním chovem evropského saňového psa. S kamarádkou Terezou nahrávají podcast MushCast zaměřený na mushing. Na fotografii s fenkou Píďalkou.

Pischekova

Simona Pischeková

Woobojky


Specializovaná dílna na ruční výrobu obojků pro psy. Název vznikl spojením anglického slova wood (dřevo) a obojky. K zákazníkům se dostalo již několik tisíc prodaných obojků. Výrobky jsou k dostání na soutěžních akcích, u specializovaných obchodů a na e-shopu woobojky.cz.


Další články z této rubriky:

Jídlu v gastrosoutěži se musí vymyslet dobrý příběh

Představujeme nejmladšího a zároveň netypického hosta v naší „kariérní“ rubrice. Je jím středoškolák Jan Bauer. O své budoucí profesi ... Více informací

Obrazy Vojtěcha Kubašty nám ulehčují život

Do světa vánočních svátků, betlémů a dětského radostného očekávání štědrovečerního tajemství zve výstava v Jihočeském muzeu v Českých ... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: