Prezentace

Pozvánka na výstavu o firmě Jitona do Alšovky

Tvary, barvy, pohodlí - Nábytek Jitona

advertorial

Atraktivní  výstava Alšovy jihočeské galerie v budově Wortnerova domu nám představuje někdejší jihočeské nábytkářské impérium -  firmu Jitona. Navazuje na podobné výstavy v Chebu a Soběslavi, je ovšem doplněná řadou nových exponátů.

AJG

Kresba sektorového nábytku U - 300

Představuje zde jak sériovou produkci z let 1959 – 1989, tak vybavování jednotlivých architektonických zakázek, jako byly hlavně veřejné, kulturní a vládní stavby. „Získali jsme pro výstavu i zcela výjimečné kusy, například experimentální sedací soupravu Styr, která umožňovala s pouhými třemi prvky složit desítky různých variant nábytku,“ láká Ladislav Zikmund – Lender, kurátor výstavy.  


České Budějovice hostí výstavu záměrně. Několik desetiletí se zde nacházelo vývojové a návrhářské centrum Jitony, v němž působili přední designéři, např. Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman, František Filec, Antonín Škoda, Vladimír Štekla či Karel Musil. Jitona byla jedním z největších producentů nábytku v Československu a na rozdíl od jiných výrobců zahrnovala sortiment pro vybavení celého bytu i kanceláře. Vyráběla sedací nábytek, vybavení obývacích pokojů, z nichž asi nejvýznamnější byly sestavy U 300 a Rubín, z kuchyní se proslavila hlavně ASTA či pozdější Alpina. Tyto ukázky budou na výstavě zastoupeny spolu s rozmanitými tvarovými variacemi sériově vyráběných židlí a křesel ze všech poválečných desetiletí.

AJG kuchyne

Ukázka sektorové kuchyně ASTA

Výstava představí i zakázkovou tvorbu pro hotel Praha či kolektivní dům v Litvínově. „Chtěl bych upozornit třeba i na ukázku zakázkového nábytku pro vládní vilu v Sezimově Ústí. Je až postmoderní, tmavý, těžký, ale charakterizuje dobu vzniku kolem roku 1970,“ upozorňuje kurátor.  Součástí výstavy budou i ukázky experimentálních návrhů, které se nakonec nedostaly do výroby, stejně jako výběr z bohatého archivu Jitony a originální propagační grafiky. Výstava je lákavá nejen pro pamětníky nebo milovníky designu, ale je vhodná rovněž pro děti a školy. Edukační oddělení AJG připravilo herní koutek, kde si děti mohou zahrát na architekty a pokusit se sestavit z navrženého nábytku například kuchyni do paneláku, nebo obývají pokoj.

Výstava potrvá do 1.ledna 2023.

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.06. 2022

Alšova jihočeská galerie


Vznikla jako krajská instituce v roce 1951. Uchovává díla od 13. století po současnost. Hlavním sídlem galerie je dnes neogotická jízdárna zámku Hluboká nad Vltavou. AJG má 3 pobočky – Wortnerův dům v Českých Budějovicích, Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni a depozitární a edukační objekt Sparta v Českých Budějovicích.

Výstava:

Tvary, barvy, pohodlí | Nábytek Jitona

Kurátor | Ladislav Zikmund - Lender

Výstava | do 1. 1. 2023 | červen - říjen 10:00 - 18:00 | listopad - leden 9:00 - 17:00

Wortnerův dům | U Černé věže 22 | České Budějovice

www.ajg.cz

AJG Logo


Další články z této rubriky:

Bouda Burgers: Cesta od studentského projektu k úspěšnému...

V roce 2015 vznikl budějovický koncept Bouda Burgers j... Více informací

Alšova jihočeská galerie vyhlásila architektonickou soutě...

Senovážné náměstí v Českých Budějovicích by mělo získat novou výzmanou dominantu. Alšova jihočeská galerie vyhlásila architektonickou ... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: