Prezentace

Pozvánka na výstavu o firmě Jitona do Alšovky

Tvary, barvy, pohodlí - Nábytek Jitona

advertorial

Atraktivní  výstava Alšovy jihočeské galerie v budově Wortnerova domu nám představuje někdejší jihočeské nábytkářské impérium -  firmu Jitona. Navazuje na podobné výstavy v Chebu a Soběslavi, je ovšem doplněná řadou nových exponátů.

AJG

Kresba sektorového nábytku U - 300

Představuje zde jak sériovou produkci z let 1959 – 1989, tak vybavování jednotlivých architektonických zakázek, jako byly hlavně veřejné, kulturní a vládní stavby. „Získali jsme pro výstavu i zcela výjimečné kusy, například experimentální sedací soupravu Styr, která umožňovala s pouhými třemi prvky složit desítky různých variant nábytku,“ láká Ladislav Zikmund – Lender, kurátor výstavy.  


České Budějovice hostí výstavu záměrně. Několik desetiletí se zde nacházelo vývojové a návrhářské centrum Jitony, v němž působili přední designéři, např. Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman, František Filec, Antonín Škoda, Vladimír Štekla či Karel Musil. Jitona byla jedním z největších producentů nábytku v Československu a na rozdíl od jiných výrobců zahrnovala sortiment pro vybavení celého bytu i kanceláře. Vyráběla sedací nábytek, vybavení obývacích pokojů, z nichž asi nejvýznamnější byly sestavy U 300 a Rubín, z kuchyní se proslavila hlavně ASTA či pozdější Alpina. Tyto ukázky budou na výstavě zastoupeny spolu s rozmanitými tvarovými variacemi sériově vyráběných židlí a křesel ze všech poválečných desetiletí.

AJG kuchyne

Ukázka sektorové kuchyně ASTA

Výstava představí i zakázkovou tvorbu pro hotel Praha či kolektivní dům v Litvínově. „Chtěl bych upozornit třeba i na ukázku zakázkového nábytku pro vládní vilu v Sezimově Ústí. Je až postmoderní, tmavý, těžký, ale charakterizuje dobu vzniku kolem roku 1970,“ upozorňuje kurátor.  Součástí výstavy budou i ukázky experimentálních návrhů, které se nakonec nedostaly do výroby, stejně jako výběr z bohatého archivu Jitony a originální propagační grafiky. Výstava je lákavá nejen pro pamětníky nebo milovníky designu, ale je vhodná rovněž pro děti a školy. Edukační oddělení AJG připravilo herní koutek, kde si děti mohou zahrát na architekty a pokusit se sestavit z navrženého nábytku například kuchyni do paneláku, nebo obývají pokoj.

Výstava potrvá do 1.ledna 2023.

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.06. 2022

Alšova jihočeská galerie


Vznikla jako krajská instituce v roce 1951. Uchovává díla od 13. století po současnost. Hlavním sídlem galerie je dnes neogotická jízdárna zámku Hluboká nad Vltavou. AJG má 3 pobočky – Wortnerův dům v Českých Budějovicích, Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni a depozitární a edukační objekt Sparta v Českých Budějovicích.

Výstava:

Tvary, barvy, pohodlí | Nábytek Jitona

Kurátor | Ladislav Zikmund - Lender

Výstava | do 1. 1. 2023 | červen - říjen 10:00 - 18:00 | listopad - leden 9:00 - 17:00

Wortnerův dům | U Černé věže 22 | České Budějovice

www.ajg.cz

AJG Logo


Další články z této rubriky:

CUPRA je značkou pro všechny, kteří rádi řídí

Co se vám vybaví, když se řekne slovo Cupra? Můžete si vzpomenout například na latinské pojmenování mědi. Ale především je to označení... Více informací

Jak vypadá zákulisí firmy Milan Král

Již více než 30 let patří k Českým Budějovicím neodmyslitelně firma Milan Král, odborník na mobilitu. V jejím sídle vozů Mercedes-Benz... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: