Prezentace

Chytré řešení vysokých cen elektřiny

FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA

Text a foto: FOTEN

Fotovoltaická elektrárna: Chytré řešení vysokých cen elektřiny

Ceny elektřiny v posledním roce vystoupaly na astronomické hodnoty, což vybízí k hledání úsporných řešení. Jedním ze způsobů, jak v této době ochránit svou peněženku, je pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny. Českobudějovická rodinná firma FOTEN s.r.o. dodává solární elektrárny na klíč, a navíc zajistí veškerou administrativu, včetně vyřízení dotace.

800 str

Vyrob, ulož & spotřebuj je heslo, kterým se můžou řídit vlastníci fotovoltaických elektráren. Nejčastěji dodávané fotovoltaické systémy se totiž skládají ze střešních panelů, které vyrábí elektřinu ze slunečního záření, a z baterií, do kterých se nespotřebovaná energie ukládá. Nejvyšší výroba elektřiny je odpoledne, tedy v čase, kdy je v domácnosti zpravidla minimální spotřeba. Vyrobená elektřina se nestihne ve stejném čase spotřebovat. Z toho důvodu se ukládá do baterií. Z těch lze následně elektřinu čerpat v době, kdy je výroba nižší, ale spotřeba domácnosti vyšší – zpravidla ráno a večer. „Baterie navíc slouží jako záložní zdroj elektřiny v případě výpadku sítě“, doplňuje Petr Soustružník, jednatel společnosti. Ve chvíli, kdy je kapacita baterií naplněna a v domě není spotřeba, vznikají přebytky elektřiny, které jsou odeslány do distribuční sítě. Vlastníci elektráren se můžou dohodnout s dodavateli energií na odkupu těchto přebytků za výkupní cenu.

Dotace až 205 000 Kč

Celková cena systému se odvíjí od počtu panelů a bateriových modulů. Nejčastěji se cena elektrárny pro rodinný dům pohybuje od 400 000 Kč do 550 000 Kč. Na její pořízení je však aktuálně možné čerpat dotaci až do výše 205 000 Kč z programu Nová zelená úsporám. „Dotace je nároková, a díky tomu ji získá každý, kdo splní podmínky programu“, říká Iveta Bicková ze společnosti FOTEN s.r.o., která za zákazníky dotace vyřizuje. „O to, aby byla použita technologie, kterou program vyžaduje, se postaráme my. Zákazník musí pouze zajistit souhlas všech vlastníků nemovitosti a musí dům z více než 50 % plochy využívat pro bydlení. Další podmínky už jsou spíše formality, např. je nutné doložit vlastnictví bankovního účtu“, dodává Bicková. Ti, kdo vlastní elektromobil či plánují jeho koupi, mohou získat další dotaci až 30 000 Kč na dobíjecí stanici. Při jejím pořízení současně s fotovoltaickou elektrárnou navíc získají dotační bonus ve výši 10 000 Kč, celkem tedy dalších až 40 000 Kč.

800 schema

Schéma zapojení nejžádanějšího systému

Jaký výkon elektrárny zvolit

Výkon elektrárny by měl vycházet z očekávané roční spotřeby. Je dobré myslet i do budoucna, a pokud plánujete pořízení energeticky náročného spotřebiče, např. tepelného čerpadla, je lepší zvolit už nyní vyšší výkon elektrárny. V současné době je možné bez licence provozovat elektrárny do 10 kWp (v době vzniku článku se projednává zvýšení této hranice). Taková elektrárna vyrobí přibližně 10 MWh elektřiny za rok. „Výroba závisí samozřejmě na mnoha proměnných, jako např. na orientaci a sklonu střechu, na počtu slunečních dní v průběhu roku, apod.“ upřesňuje Leona Soustružníková, další z jednatelů rodinné společnosti. Pracovníci společnosti FOTEN s.r.o. se zákazníky vždy zkonzultují jejich potřeby a navrhnou optimální výkon elektrárny a kapacitu bateriového úložiště.

Životnost, údržba a návratnost investice

Životnost fotovoltaické elektrárny je zhruba 25 – 30 let. Výrobci poskytují záruky na výkon fotovoltaických panelů 25 let a na baterie 10 let. I z toho důvodu nabízí společnost FOTEN s.r.o. zákazníkům pravidelné kontroly a servis elektrárny, včetně kontroly termokamerou, aby případné nedostatky zjistili co nejdříve a pomohli tak ještě prodloužit životnost elektrárny. Jak uvádí jednatelé, při současných cenách elektřiny se návratnost investice zkrátila na přibližně 5 až 8 let.

800 dum

Časté mýty

Pracovníci společnosti FOTEN s.r.o. se často setkávají s mýty spojenými s pořízením fotovoltaické elektrárny. Nejčastějším z nich je, že lidé očekávají, že po pořízení fotovoltaické elektrárny budou zcela energeticky soběstační. Vzhledem k tomu, že fotovoltaika vyrobí nejvíce elektřiny v létě a nejméně v zimě, nelze očekávat 100% soběstačnost. „Vlastní fotovoltaická elektrárna zajistí přibližně 50 – 80 % roční spotřeby“, upřesňuje Soustružníková, „a to v závislosti na velikosti elektrárny a charakteru spotřeby“.

Dalším častým mýtem je, že po pořízení elektrárny již nebude nutné používat k topení plyn. Samotná elektřina vyrobená fotovoltaickou elektrárnou vytápění nezajistí. V tomto případě je nutné si pořídit ideálně tepelné čerpadlo, případně elektrokotel. Zástupci společnosti upozorňují, že i v tomto případě je třeba počítat s tím, že v nejchladnějších měsících roku bude k topení využívána i elektřina ze sítě.



Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 13.12. 2022

FOTEN s.r.o.:

  • Zajistí veškerou administrativu

  • Dodá elektrárnu do 4 až 6 měsíců od podpisu smlouvy

  • Garantuje získání dotace až 205 000 Kč

  • Disponuje dostatečnými kapacitami pro instalace v roce 2023

600

FOTEN – Fotovoltaická energie pro váš dům

Web: www.foten.cz

Tel.: 800 023 600

Kancelář: NC Géčko České Budějovice


Další články z této rubriky:

CUPRA je značkou pro všechny, kteří rádi řídí

Co se vám vybaví, když se řekne slovo Cupra? Můžete si vzpomenout například na latinské pojmenování mědi. Ale především je to označení... Více informací

Jak vypadá zákulisí firmy Milan Král

Již více než 30 let patří k Českým Budějovicím neodmyslitelně firma Milan Král, odborník na mobilitu. V jejím sídle vozů Mercedes-Benz... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: