Prezentace

Ochutnej Ořech!

NOVÁ PRODEJNA DĚLÁ RADOST MILOVNÍKŮM OŘÍŠKŮ A DALŠÍCH DOBROT

Autor: Václav Votruba Foto: Petr Zikmund

Začalo to čaji, avšak nakonec jihočeská firma rodiny Vovsů zasvětila život světu oříšků a sušeného ovoce. A to již v druhé polovině 90. let. Ač se původně věnovali především velkoobchodu, před čtyřmi lety rozjeli úspěšný e-shop a odstartovali novou éru pod názvem Ochutnej Ořech. Vloni zároveň padlo rozhodnutí, že je třeba zkusit další cestu. Tou se stal kamenný obchod, který v září zahájil provoz v ulici Dr. Stejskala. Povídali jsme si s Petrem Vovsem ml.

Petr Voves ml

Petr Voves ml. v nové prodejně v Českých Budějovicích

Co bylo impulsem k otevření vlastní prodejny?

Primárně jsme chtěli najít vlastní prostor, který by sloužil jako výdejna pro e-shop. Dříve jsme spolupracovali s partnerským prodejcem, nicméně objem zásilek byl již tak velký, že jsme to museli začít řešit. Řekli jsme si zároveň, že když už se do toho pustíme, měli bychom to spojit s prodejnou a showroomem. Zkrátka z toho udělat výkladní skříň firmy. Myšlenka byla taková, že u nás maloobchodní zákazníci nakoupí produkty, které nabízíme i v e-shopu, plus se velkoobchodní zákazníci seznámí s naším sortimentem. Něco takového jsme do té doby neměli. Firma sídlí v Čakovci, kde je vše postavené na expedici a logistice.


A splnila prodejna svůj účel?

Určitě. I z toho hlediska, že je prodejna na dobrém místě v centru města. Je na očích, takže se s naší značkou seznamují i lidé, kteří o ní doposud nevěděli. Mimochodem nás baví, že na kamenné prodejně můžeme dělat věci, které v e-shopu nejsou možné. Řeč je například o dárcích na míru, a to jak pro koncové spotřebitele, tak třeba firmy. Sháníte dárek k narozeninám, svátku či třeba Valentýnu? Žádný problém! Musím říct, že tato nabídka má úspěch. Když jsme obchod připravovali, individualizované dárky jsme vůbec neřešili. K této myšlence mě přivedli známí z Českých Budějovic, kteří si posteskli, že nemají kde nakupovat speciální dárky, něco originálnějšího než bonboniéru nebo víno.

Kornout


Předpokládám, že v prodejně nemáte kompletní sortiment, co nabízíte v e-shopu…

Nabízíme nejoblíbenější sortiment z e-shopu. Ale není problém si zboží na internetu objednat a v prodejně si ho vyzvednout. Jenom dodám, že ceny v e-shopu a kamenném obchodě jsou úplně stejné.

Proč ořechy? Čím si vaši rodinu kdysi získaly?

Firmu založil táta s pomocí dědy. Primárně distribuovali čaje, ke kterým poté hledali další sortiment. Oříšky je nadchly. Postupem času se dokonce ukázaly být natolik zajímavé, že čaje upozadily. Každopádně nedávno jsme se k čajům vrátili na základě zpětné vazby od zákazníků na prodejně, kteří nám říkali, že by bylo super, kdybychom je v nabídce měli. Taková zpětná vazba je pro nás velmi cenná. Je to další přínos kamenného obchodu, můžeme se zákazníky mluvit napřímo.

Kornouty ve stojanu

Vaše rodinná firma má více než pětadvacetiletou tradici, avšak obchodní značka Ochutnej Ořech je stará pouze čtyři roky. Dá se mluvit o novém startu?

Budujeme novou značku. Dříve jsme fungovali primárně jako velkoobchod, v roce 2019 jsme si řekli, že by bylo fajn vytvořit si vlastní maloobchodní distribuční kanál. Tak jsme se do toho pustili. E-shop je nyní pro nás prioritou, na něm máme největší počet objednávek. V hlavní sezóně jich je až tisíc denně! Zakládáme si na kvalitních produktech a rychlé expedici. Pořád rosteme, náš sortiment je v kurzu.

Co byste odpověděl potenciálnímu zákazníkovi, který se ptá, proč by měl nakupovat produkty právě u vás?

Že se snažíme profilovat jako specializovaný oříškový obchod. Máme tady velkou nabídku, širší portfolio balení, levnější sortiment, ale stejně tak luxusní, který je těžko sehnatelný. Zákazník si může vybrat, jakou kvalitu chce. Na prodejně zároveň se vším poradíme.

Zatisi

Vy sám ještě oříškům holdujete?

Musím ochutnávat u nás ve výrobě, zda je dodávka v pořádku, abychom ji mohli pustit do prodeje. Jelikož toho prodáváme hodně, více než 1000 produktů, vždy si vyberu, co mě aktuálně baví. (úsměv) Jednou je to třeba naturální kešu, jindy čokolády.

Do firmy jste nastoupil před osmi lety. Jaké to je pokračovat v rodinné tradici?

Zajímavé. Studoval jsem mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově, ale v určité chvíli jsem si řekl, že mi dává větší smysl pokračovat v rodinné firmě. Táta rozjel velkoobchod, já se pak postaral o přesun prodeje do on-line prostředí. Nyní se to dá zároveň krásně spojit s kamennou prodejnou.

Ananas

Firma sídlí v Čakovci, což je vesnička nedaleko Českých Budějovic. Jaký máte vztah k jižním Čechám a krajskému městu?

České Budějovice jsou naše rodné město. Zároveň je to město, kde jsme budovali svůj byznys. Vždycky jsme se snažili zůstat věrní jihočeským kořenům. I z toho důvodu jsme otevřeli první prodejnu právě v Českých Budějovicích. Vztah k jižním Čechám máme velký. Do Čakovce jsme se přestěhovali před deseti lety. V původně zemědělské budově jsme vybudovali moderní sklad potravin a vlastní výrobu.

Děkuji za rozhovor.

Detail

Ukázka ze sortimentu prodejny Ochutnej Ořech

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.03. 2023

Rodinná firma Ochutnej Ořech
 
Značka se na trhu objevila v roce 2019, avšak kořeny má daleko hlubší. Rodinnou firmu založil Petr Voves st. již v roce 1996, přičemž oříškům se začal věnovat o dva roky později. Podnik postupně rostl, což platí i pro dnešní dobu. Důležitým mezníkem bylo vybudování vlastního e-shopu www.ochutnejorech.cz, který si záhy našly tisíce zákazníků. V nabídce je více než 1000 produktů, kdy ořechy doplňují semínka, sušené ovoce, čokolády a dražé, zdravá výživa, čaje, káva a další dobroty. Nejoblíbenější sortiment je k dostání i v nové kamenné prodejně v Českých Budějovicích, kterou naleznete na adrese Dr. Stejskala 106/3. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9 do 17.30 hodin.Prodejna zároveň slouží i jako výdejna pro e-shop.

Kornout orisky

Oříšky z celého světa

E-shop Ochutnej Ořech nabízí oříšky a sušené ovoce ze Severní a Jižní Ameriky, Afriky, Střední a Jihovýchodní Asie, ale také z Evropy a České republiky.

jidlo

Kde nás najdete

Ochutnej Ořech

Dr. Stejskala 106/3, České Budějovice

Pondělí: 9:00 – 17:30
Úterý: 9:00 – 17:30
Středa: 9:00 – 17:30
Čtvrtek: 9:00 – 17:30
Pátek: 9:00 – 17:30
So-Ne: Zavřeno


Další články z této rubriky:

CUPRA je značkou pro všechny, kteří rádi řídí

Co se vám vybaví, když se řekne slovo Cupra? Můžete si vzpomenout například na latinské pojmenování mědi. Ale především je to označení... Více informací

Jak vypadá zákulisí firmy Milan Král

Již více než 30 let patří k Českým Budějovicím neodmyslitelně firma Milan Král, odborník na mobilitu. V jejím sídle vozů Mercedes-Benz... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: