Publicistika

Zima ... aspoň na fotografiích

Text a foto: archiv

Veřejnosti přístupný fotoateliér spojený s muzeem se nachází na krumlovské adrese Linecká 272. Místo nadchne nejen každého zapáleného milovníka fotografie, ale i běžného návštěvníka. Uchování secesního domu z roku 1905 do dnešní doby lze považovat za zázrak. Stejně tak lze považovat za neobyčejné štěstí i fakt, že se v dobovém prostředí stále provozuje fotografické řemeslo.  

Dárková vzpomínka
V původním interiéru se mohou nechat vyfotografovat ve vypůjčeném kostýmu jednotlivci, dvojice i celé skupiny. Atmosféru první poloviny 20. století dotváří zachovaná malovaná plátny v pozadí. Vzácné, ale o to milejší jsou návštěvy několika generací, z nichž ti nejstarší se do fotoateliéru vrací po desítkách let a odnáší si snímek získaný ve stejně zařízeném interiéru jako za jejich mládí.
Celý dům je jedno velké muzeum
Fotoateliér je jednou ze třinácti místností muzea, které si vedle fotografování mohou návštěvníci rovněž prohlédnout. Jsou zde prostory původního provozu fotografické firmy i soukromé pokoje rodiny Seidelovy. Návštěvník muzea se má cítit jako na návštěvě, jen buchty, čaj a kávu může ochutnat v nedaleké cukrárně. Potěšení hostů z návštěvy se odráží v letošním ocenění portálu Trip Advisor, kde je Museum Fotoateliér Seidel  vyhodnoceno jako nejlepší muzeum v České republice. Zveme Vás k návštěvě.

Archív je bohatým zdrojem historických snímků
Od konce 19. a v první polovině 20. století vzniklo ve Fotoateliéru Seidel na 140 000 fotografií míst a obyvatel Českého Krumlova a Šumavy. Neopakovatelné staré snímky jsou nyní digitalizované a přístupné na www stránkách Musea Fotoateliér Seidel. Díky bohaté fotobance mohou poslední léta vznikat výpravné publikace, které si již našly tisíce nadšených čtenářů. V edici Seidelova Šumava se do nabídky knihkupectví dostaly již dříve knihy Lipno – krajina pod hladinou a Šumava – krajina pod sněhem.  K 10. výročí otevření Musea Fotoateliér Seidel pak zcela nedávno vyšla nová publikace Krumlov - město pod věží.

Sdílet:

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 13.12.2018

Na focení k Seidlovi

Pouze v jednom ze čtyř v Evropě zachovaných historických fotoateliérů se dodnes fotografuje. Je to proslulý Fotoateliér Seidel v centru Českého Krumlova. Což je z Budějovic jakoby kamenem dohodil. Přijměte proto pozvánku k jeho krátké návštěvě.


Další články z této rubriky:

Koněspřežka - dílo ďáblovo

V září 1828, zahájila koněspřežka pravidelný provoz mezi Českými Budějovicemi a rakouským Kerschbaumem. Výstavbu nejstarší železnice n... Více informací

Kapesní parky

Park Mánesova je nenápadný malý parčík na křižovatce poměrně rušných ulic Mánesova a Čechova. Byl dlouho prázdný a v podstatě opuštěný... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: