Osobnosti

Život v bance na druhé straně zeměkoule

Autor: Jan Cempírek, foto: Petr Zikmund

Řada Budějčáků pracuje na neobvyklých pozicích, v zajímavém prostředí, na atraktivních místech. Magazín BUDLive otevírá novou rubriku, věnovanou právě těmto lidem a jejich profesím. Rodačka Petra Timboe pracuje v Melbourne v sídle National Australian Bank, přesuneme se tedy rovnou na druhou část zeměkoule.


pohledu na profesní síť LinkedIn jsem z vašeho pracovního zařazení tak trochu jelen: Analyst, Banker Events & Servicing, B&PB. Zkusím to proto jinak - kdyby vás potkal bývalý spolužák ze základní školy na Vltavě, a zeptal se: Petro, čím se vlastně živíš? Co byste odpověděla?

V češtině se má pracovní pozice dá popsat nejlépe opisem. Pracuji pro vedení National Australia Bank (dále NAB, pozd.red.) v takzvaném Leadership týmu. V něm jsem zodpovědná za marketing banky. Ten zahrnuje různé a hlavně různorodé součásti - od marketingového servisu pro generálního ředitele, přes strategii při spouštění nových bankovních produktů, až třeba po zajištění hladkého průběhu mediálního partnerství při tenisovém Australia Open. Aktuálně připravuji interní celo australskou konferenci, kde se setkají vedoucí manažeři jednotlivých divizí s naším novým generálním ředitelem.

Jak se dělá marketing pro australskou banku?

NAB patří mezi největší finanční instituce v Austrálii . Dlouhodobá vize banky je ale „být nejlepší bankou na světě.“ K tomu směřuje i marketing. Můj tým se tak, mimo klasická mediální partnerství a pořádání různých prezentací či akcí, zabývá v první řadě komunikaci s klienty banky. A to jak s privátními klienty, tak i firemními.

Jak se vlastně člověk dostane do centrály australské banky?

Ve své podstatě za to může manžel Kellen. Seznámili jsme se, když jsem byla v Sydney na jazykové škole a po šesti měsících studia jsem se právě chystala na návrat do Prahy. Takže jsem zůstala a po čase jsme se společně přestěhovali do Melbourne. Na novém místě mi personální agentura zprostředkovala pohovor v NAB. Bylo to sice na úplně jinou pozici, než jsem si představovala, ale na pohovor jsem se řádně připravila a tak dopadl skvěle. Nastoupila jsem na oddělení interních zdrojů. Díky podpoře banky a své ctižádosti pracovat v marketingovém oboru, který jsem vystudovala, jsem byla schopna za pár měsíců přejít na současnou pozici.

Tou dobou jste se také zajímala o práci v Budějovickém Budvaru, že?

Ano. V době stěhování do Melbourne mě napadlo spojit tuhle změnu i s nějakou bližší vazbou k domovským Budějovicím. Kontaktovala jsem proto marketing v pivovaru, zda bych pro něj nemohla v Austrálii pracovat. Musím říct, že jsem se potkala s velmi vstřícným přijetím, v Budvaru proběhlo hezké jednání, poznala jsem fajn lidi a zájem byl. Vše ale skončilo na způsobu australské distribuce piva. To tehdy měl na starosti jeden velkoobchod, který budějovické značce nedopřával moc prostoru a ani neměl zájem s brandem Budvaru v Austrálii pracovat. Tím to pro mě skončilo a dnes už situaci neznám.

Vraťme se k bance. Říkáte, že jste sama stála o práci v marketingu. Ale přeci jenom, neláká vás přímo práce bankéřky?

Firemní kultura v NAB nabízí všem zaměstnancům plně řídit svoji kariéru a rozvoj. Takže ve své podstatě, kdybych se už marketingu nechtěla věnovat, ale toužila se stát bankéřkou, NAB mi poskytne plnou podporu. V tom je naše banka výjimečná, stejně jako v dalších benefitech. Banka třeba hradí plně placenou mateřskou dovolenou, což v Austrálii není vůbec standardní přístup.

Jezdíte ještě domů do Budějovic?

Jasně, někdy i dvakrát do roka. Domů se ráda vracím a vždycky vracet budu! Mám tady rodinu, partu kamarádů...

… a určitě i nějaký účet, když se pohybujete v bankovním sektoru.

Český účet v bance pořád mám, pochopitelně. Ale vidíte, to jste mi připomněl! Kdysi mi babička založila vkladní knížku ve spořce u Družby. Dala mi do ní první vklad - dva tisíce korun. Tuhle vkladní knížku si nostalgicky držím také.

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.03. 2019

PETRA TIMBOE (1981)

Narozena v Českých Budějovicích. Studovala Filmovou akademii M. Ondříčka v Písku, titul MBA získala na Czech management institute Prague. Pracovala jako produktový manažer v TV Nova, poté na obdobné pozici v Prima TV. Po odchodu do Austrálie v roce 2010 byla zaměstnána například ve společnosti KMPG, od roku 2014 pracuje v National Australia Bank. Její manžel Kellen Timboe je Američan s německo - mexickými kořeny.

NATIONAL AUSTRALIAN BANK

  • Jedna z „Big 4“ australských bank
  • 49. největší banka světa
  • Počet zaměstnanců: 30.000
  • Počet klientů: 12,7 milionu
  • Sídlo: Melbourne

Zdroj: Wikipedie


Další články z této rubriky:

Jídlu v gastrosoutěži se musí vymyslet dobrý příběh

Představujeme nejmladšího a zároveň netypického hosta v naší „kariérní“ rubrice. Je jím středoškolák Jan Bauer. O své budoucí profesi ... Více informací

Obrazy Vojtěcha Kubašty nám ulehčují život

Do světa vánočních svátků, betlémů a dětského radostného očekávání štědrovečerního tajemství zve výstava v Jihočeském muzeu v Českých ... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: