Osobnosti

Vymyslela očkování psů lidí z ulice

Autor: Mária Pfeiferová (redaktorka českého rozhlasu), foto: Petr Zikmund

Zvěrolékařka Veronika Krepsová založila před čtyřmi lety jedinečnou charitativní akci Očkování psů lidí z ulice zdarma. Jednou za rok dává psům českobudějovických bezdomovců léky na odčervení a provádí jim očkování proti vzteklině. Pátý ročník benefice plánuje na podzim letošního roku.


Proč jste se stala zvěrolékařkou?

Pro práci zvěrolékařky jsem se rozhodla v útlém mládí, dědeček byl zvěrolékař a mě se to povolání líbilo. Všechny kamarádky si hrály na princezny a já na zvěrolékařku. Když jsem byla větší, děda mně bral s sebou i do práce. Jezdili jsme na inseminační stanici býků, očkovat k chovatelům králíky a podobně...

Vysokou školu jste absolvovala v roce 2014 a hned vzápětí jste začala s praxí. Co vás na té práci přitahovalo?

Určitě to byla touha vyrovnat se dědečkovi. Všichni mě k němu přirovnávali a říkali mi, že budu jako on, čemuž jsem se v dětství bránila. A pak to byla taky touha pomáhat a být v kontaktu se zvířaty. Veterinární obor je široký, já se věnuji převážně malým zvířatům jako jsou psi, kočky, králíci. Ale bezmála čtyři roky jsem ošetřovala i skot a prasata.

Jak jste dospěla k benefiční práci?

O charitě jsem přemýšlela už na vysoké škole. Sledovala jsem práci Lékařů bez hranic, kteří pomáhají v zahraničí. Po škole jsem chtěla vycestovat do třetích zemí a účastnit se charitativního programu ve veterinární sféře, ale bylo to zatížené velkými finančními náklady spojenými s výdaji na ubytování nebo jídlo v dané oblasti. A protože jsem neměla tolik peněz, tak mě napadlo, proč jezdit do zahraničí, když můžu s nižšími provozními náklady pomáhat doma. Proto jsem si vymyslela svůj projekt, který vedu už čtvrtým rokem. Kdyby projekt neměl smysl, tak bych ho hned v počátku ukončila. Lidi bez domova ale mou pomoc vítají a mě to motivuje pokračovat. Očkuji jim psy a přitom si popovídáme, co se za rok událo, jak se daří zvířatům. Potkáváme se i v průběhu roku, popovídáme si na ulici a je to příjemné.

Jak vypadá konkrétní pomoc lidem bez domova?

Akce se pravidelně koná před sportovní halou. Zdravým zvířatům podám lék na odčervení a očkování na vzteklinu plus potvrzení o očkování. Jde nejen o to předejít onemocnění, ale i o legislativní záležitost. Majitelé psů mají totiž povinnost nechat očkovat psa proti vzteklině.

Mají psi lidí z ulice velké zdravotní problémy?

Jsou to paradoxně šťastná zvířata. Celý den jsou venku a tráví dvacet čtyři hodin se svým pánem, kterého bezpodmínečně milují. Nemají nedostatek kontaktu, jsou dobře živení a prakticky bez problému. Lidé bez domova totiž často nejdřív nakrmí své psy a pak až sebe. Proto je při naší akci můžeme jak hned naočkovat, tak jim dát i lék na odčervení. Majitelé psů s nimi totiž často chodí tam, kde je veřejnost – chodí do města a do parků i mezi ostatní psy. Tím, že jsou naočkovaní, neohrožují sebe ani okolí.

Máte nějaké následovníky?

Moje kolegyně Anita Eibel Frencová začala s něčím podobným na Vysočině, dokonce jsem prý byla její inspirací. Neočkuje psy lidí bez domova přímo v krajském městě jako já, ale soustředí se na okolí Jihlavy.

Jak vám jde dohromady skloubit práci, pomoc potřebným a péči o zvířata?

Dohromady to musí jít, člověk na to, co opravdu chce, si vždy čas udělá. Chodím se svými pejsky ráda ven, kde si vyčistím hlavu a utřídím myšlenky. Starám se o Elu a Baka, německé ohaře a o kocoura Míšu. Bez nich by to v mém životě už nešlo. Díky nim dokážu být více empatická ke svým pacientům.

Jaké máte plány do budoucna?

Věnovat se naplno praxi. V současné době jsem započala i spolupráci s paní Ivou Volkovou, která zřídila první dočasný domov pro týrané psy a stará se o nemocné staříčky.

Zveřejněno v rubrice PROFESE

Sdílet:

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.06.2019

MVDr. VERONIKA KREPSOVÁ (1988)

Českobudějovická veterinářka získala vztah k práci se zvířaty z rodiny, dědeček Jaroslav Trpák měl svou dlouholetou veterinární praxi, maminka je veterinární techničkou. Ona sama absolvovala Střední odbornou školu veterinární a později brněnskou Veterinární a farmaceutickou univerzitu. Po ukončení školy začala s praxí ve veterinární ošetřovně v Rožnově. Aktivně se věnuje sportům, dlouhé roky hrála basketbal, teď střídá ve volném čase kolo, plavání, lyžování nebo kolečkové brusle. Je majitelkou dvou psů a jednoho kocoura.

O BENEFIČNÍ AKCI

Očkování psů lidí ulice zdarma zorganizovala Veronika Krepsová poprvé v roce 2015. Schází se s nimi vždy na podzim u Sportovní haly. Veškeré náklady nese sama. S organizací jí pomáhá odbor ochrany životního prostředí z magistrátu města a budějovická městská policie, která tipuje lidi bez domova. Letáky o akci distribuují i různá sociální centra, například Kontaktní centrum nebo Městská charita. V letošním roce bude akce 1. října.


Další články z této rubriky:

Hokejistům dali na hlavy kýbl. A holky nevěděly, kdo je kdo.

Jste marketingovým ředitelem klubu Madeta Motor České Budějovice (dále Motor). Ale také hokejovým historikem, který miluje  statistiky... Více informací

Chci být komedian boží

Poznali jsme se v době jeho úplných českobudějovických divadelních začátků. Tehdejší soubor kolem ředitele a režiséra Martince byl něč... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: