Profi nároky i příprava
Golf hraje od svých devíti let. V začátcích ji trenéři považovali za zdravě "drzou" hráčku. To se prý ale v současné době trochu mění, neboť s věkem cítí větší pokoru a zodpovědnost. "Zúčastnila jsem se semináře o této stránce golfu, zahájila jsem korespondenci se špičkovým golfovým psychologem, snad mi to pomůže. Ráda bych s někým spolupracovala, jsem zatím ve fázi hledání. Potřebovala bych někoho, kdo ví, o čem golf je, a nevnímá ho jako většina společnosti," naráží na pověst golfu jako sportu snobů nebo bohatých rentiérů.
A jak vypadá typický den mladé golfistky? Hodně času stráví trénováním a přípravou na turnaje. Ví, že kdo chce být nejlepší, musí trénovat koncepčně. "Kondiční příprava je velmi důležitá," říká Gabriela, ale bez mučení přiznává, že nemusí moc posilovnu. "Cvičení se zátěží mně nevyhovuje, ztrácím cit pro míč. Lepší jsou cviky koordinační a na střed těla. Golfista musí být spíš šikovný hračička, než hromotluk." Proto golfistka věří spíše atletické přípravě. Tu jí ordinuje zkušený trenér Sokola Č. Budějovice Jiří Couf. "On mě naučil, že není potřeba extrémní síla velkých svalových skupin, ale šikovnost. Má spoustu nápadů, jeho tréninky mě baví, navíc mohu cvičit i doma nebo na hotelovém pokoji."
Když vyrazí na turnaj, ví, že na greenu stráví dlouhou dobu. Turnaj trvá tři až pět kol. Hraje se s výjimkou bouřek za každého počasí. "Nachodíme i patnáct kilometrů denně a to v různě členitém terénu. Soutěžní kolo trvá klidně i pět hodin," přibližuje golfovou řeholi Gabriela. Počítá se každá rána bez možnosti opravy, i jednotlivá chyba se hodně vymstí. Proto se nejúspěšnější golfisté koncentrují nejen na techniku a odpaly, ale i na mentální přípravu. Kdo má lepší a klidnější hlavu, srovnané myšlenky, je před soupeři o krok napřed. "Na nejvyšší úrovni to je stěžejní. Často rozhoduje jedna rána. Kdo nechybuje, vyhraje." Koncentraci proto musí Gabriela udržet po dobu celého turnaje. Někdy je to těžké a golfistka o tom ví své. "Devátá, desátá a jedenáctá jamka. Tam se občas spletu. Už mám tou dobou za sebou téměř půlku hřiště, a tak občas ztratím koncentraci. Naštěstí se ale z chyby většinou vzpamatuju a dokážu to na konci dohnat. Finiše mi totiž opravdu jdou," připomíná s úsměvem svou tajnou zbraň. A tu nemá jen jednu. Nedostižná je zejména na svých oblíbených dlouhých hřištích. Její rány jsou totiž o poznání delší než rány soupeřů. "Tuto výhodu mi poskytují třeba brněnská Kaskáda, Kunětická Hora," jmenuje své milované greeny.
Sportovní rodinné zázemí
Golf má studentka gymnázia moc ráda, je to její život. Přesto ale někdy přijdou chvíle, kdy má chuť se svým sportem praštit, zejména v horších obdobích, když se jí třeba nepodaří dva tři turnaje za sebou. V tu chvíli hledá pomoc u svých bližních, třeba u bratra, či u svého přítele, který se věnuje volejbalu. Nejčastěji ale u rodičů, kteří ji v golfu podporují už od samého počátku. "Oba jsou sportovci, ví, o čem to je. Myslím, že je docela poslouchám. V posledních letech jsem asi zmoudřela, a tak si jejich rady beru více k srdci, než za svých telecích let," směje se Gabriela a dodává: "Oni by ale možná odpověděli jinak."
A jaký má studentka svůj cíl? Mimo úspěšně složené maturity touží po úspěšné dráze profesionální golfistky. Nikam ale nespěchá. "To budu řešit, až se moje hra bude nacházet na top úrovni. Chci se ale golfem živit," říká rezolutně Gabriela. S jejími dosavadními úspěchy není důvod jí cestu za budoucí úspěšnou profesionální dráhou nevěřit.
Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 13.12. 2019
Nejúspěšnější jihočeská golfistka, studuje Gymnázium J. V. Jirsíka. Golf hraje od roku 2009 a jejím golfovým vzorem je Australan Adam Scott, u kterého se jí líbí především jeho ladné efektní švihy. Ona sama má za sebou řadu úspěchů, nejvíce si cení oprakovaných vítězství v celostátního žebříčku své katagorie. V TOP 500 světa je od 2016, momentálně je 259. světovou hráčkou. Její nejoblíbenější knihu Tři kamarádi napsal E. M. Remarque a Gabriela má tajné příní - aby si ji vytáhla u nadcházející maturity z češtiny.
Začalo to graffiti, odkud vedla cesta k tetování. A v tom patří Martin Rájek k nejlepším. Oceňovaný umělec, známý jak Erko art, má už ... Více informací
Vy jste k nám chodil? A jaké kroužky jste měl? Už první minuty setkání dosvědčují, že ředitelka českobudějovického Domu dětí... Více informací