Osobnosti

Baseballu se žádný sport nevyrovná

ŘÍKÁ DAVID ŠŤASTNÝ, PŘEDSEDA KLUBU SOKOL HLUBOKÁ

Foto: archiv klubu, Matyáš Hric, Zbyněk Novotný

Toužíme uspět a nabalit na sebe smečku hrdých jihočeských fanoušků, říká David Šťastný, předseda baseballového klubu Sokol Hluboká. Vloni klub dokončil kompletní rekonstrukci 4 baseballových hřišť a postoupil  do „poloprofesionální“ České Baseballové extraligy. Hlubocký baseball letos oslaví 27 let od svého založení.

Davide, rádi bychom se zeptali, jaká je aktuální atmosféra mezi hráči klubu?
Nálada v týmu je dobrá, přestože se všichni trochu dusíme nedostatkem okysličujících příležitostí k setkávání a nejasností ohledně termínu zahájení herní sezóny. Naštěstí máme díky našemu novému působení v nejvyšší soutěži výsadu možnosti trénovat i v době „lockdownu“. Navíc máme i výhodu zázemí v nové sportovní hale na Hluboké.  Zimní přípravu jsme proto nepodcenili navzdory nepříznivému počasí a nedostatku denního světla.  Samozřejmě při dodržování přísných hygienických opatření.

Baseball Hluboká

Obr. 1) Baseball Hluboká - momentka ze hry


Čím se trénink na extraligu liší od trénování „prvoligového“?
Výstup na nejkvalitnější úroveň českého baseballu bezesporu přinesl do našeho oddílu mnoho kvalitativních i kvantitativních změn. Na klucích je znát velká motivace uspět a potvrdit, že do extraligy patříme. Abychom na ni byli co nejlépe připraveni, vsadili jsme na nového hlavního trenéra Zdeňka Josefuse, který patří k zakladatelům baseballové tradice v naší republice. Má za sebou úspěšnou aktivní kariéru, pedagogickou i trenérskou praxi a zná slabé i silné stránky našich hráčů. Nevadí mu za námi dojíždět s dalšími hráčskými a trenérskými posilami z Prahy či Kladna.  V současné době k nám přestoupil nejlepší český nadhazovač Jan Novák, vrátili se odchovanci s reprezentačními zkušenostmi (Martin Mužík a Petr Vojta) a také rozšířil trenérské řady Petr Baroch, který v současné době řídí národní baseballový program. Ještě máme v úmyslu občerstvit tým třemi americkými posilami. Kvůli coronavirové pandemii jsme angažovali zatím jen jednoho z nich. Jmenuje se Wesley Roemer. Má za sebou velké úspěchy v nejvyšší univerzitní lize USA, působení v roli nadhazovače v americkém národním týmu a několikaleté působení v české extralize.
Oddíl přídavkem zmíněných personálních „katalyzátorů úspěchu“  úplně sálá samonabíjecí chutí na větší tréninkové dávky a individuální rozvoj všech zúčastněných.


Nebojíte se, že COVID-19 zdevastuje celou letošní sezónu?
Jsme optimisté. Navíc zvyklí na křty ohněm. V roce 2002 se nám podařilo na Hluboké doslova v bažině vystavět první slušnější baseballové hřiště, aby nám jej vzápětí sebrala povodeň. Hned následující rok jsme vyhráli v druhé nejvyšší soutěži ČR. Tak snad letošní extraligový křest nebude z nejkrutějších. Naopak. Věříme, že se nejenom A týmu mužů Baseball & Softball Clubu Sokolu Hluboká podaří uspět v extralize a nabalit na sebe důstojnou smečku hrdých jihočeských fanoušků. Ve všech věkových kategoriích baseballu (i v ženském softballu) máme z hlediska republikového srovnání velmi kvalitní týmy. Neméně důležitým a dlouhodobým cílem klubu je zvýšit veřejné povědomí o baseballu, který se ve světě těší velké popularitě. V neposlední řadě chceme k této hře přilákat skrze zviditelnění v extralize kromě potenciálních fanoušků a sponzorů zejména děti, naše budoucí členy, reprezentanty a třeba i budoucí olympijské vítěze.

David Štastný

Obr. 2) David Šťastný, předseda baseballového klubu Sokol Hluboká


To nejsou malé cíle. Disponuje k jejich splnění Sokol Hluboká dostatečným materiálním zázemím?   
Na oslavu „čtvrtstoletých“ narozenin klubu se nám předloni, za podpory ministerstva školství a města Hluboká,  konečně podařilo zrekonstruovat všechna čtyři hřiště. Ke zkvalitnění tréninků i zápasů pomohla stabilizace nových povrchů závlahami a drenážemi. Bezpečnost hry vylepšily nové ploty a pěnové mantinely. V sousedství hlavní hrací plochy vyrostly nové střídačky a několik pálkařských klecí, z nichž jedna je krytá, určená pro zimní trénování. Samozřejmě, že bez materiálních investic by hlubočtí Sokolové jen těžko drželi krok s konkurenčními kluby. Nicméně žádná modernizace hřišť nezajistí sportovcům úspěch sama od sebe. Minimálně stejnou (ne-li větší) důležitost má vstřícné zázemí a tolerance rodin dospělých hráčů a rodičů baseballového potěru a omladiny. Také bez entuziasmu a dobrovolnického nasazení trenérů či příznivců a bez podpory města, kraje a sponzorů bychom neměli šanci se posouvat vpřed.


Dá se tedy říct, že baseball se nedá dělat bez vášně a spolupráce?
Baseball je podle mne hra, které se žádný sport nevyrovná! Jedná se o životní filozofii, spojující podobně nastavené nadšence do neuchopitelné a přesto sociálně dobře fungující komunity. Posiluje nervy, svaly, rozvíjí inteligenci, technické dovednosti, týmového ducha. Nedá se v něm vítězit bez trpělivé spolupráce, důvěry a bez přátelských vazeb.

Hriste Sokol Hluboka

Obr. 3) Letecký pohled na hřiště baseballového klubu Sokol Hluboká

Tým

Obr. 4) Baseballový tým Sokol Hluboká

Hra

Obr. 5) Baseball Hluboká - momentka ze hry

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 26.03. 2021

Vize klubu BASEBALL SOKOL HLUBOKÁ

Toužíme uspět a nabalit na sebe smečku hrdých jihočeských fanoušků

Klub Sokol Hluboka

O klubu


Název: Baseballový a softballový klub Sokol Hluboká
Založení: 1994
Počet členů: cca 230
Sportoviště:  čtyři hřiště (jedno mužské, jedno sofballové a dvě mládežnická)
Úspěchy: 6 titulů mistrů první baseballové ligy
Poslední úspěch: postup A týmu do extraligy
Motto klubu: V životě toho nejspíš moc nedokážete,  pokud makáte jen ve dnech, kdy se cítíte dobře.
Web: Baseball-Hluboka.cz


Další články z této rubriky:

Jídlu v gastrosoutěži se musí vymyslet dobrý příběh

Představujeme nejmladšího a zároveň netypického hosta v naší „kariérní“ rubrice. Je jím středoškolák Jan Bauer. O své budoucí profesi ... Více informací

Obrazy Vojtěcha Kubašty nám ulehčují život

Do světa vánočních svátků, betlémů a dětského radostného očekávání štědrovečerního tajemství zve výstava v Jihočeském muzeu v Českých ... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: