Osobnosti

Nové kapely nevznikají, aktivní je jen rapová scéna

ŘÍKÁ LUKÁŠ MICHAL Z KLUBŮ K2 a mcFABRIKA

Autor: Václav Votruba Foto: Raycatch a archiv Lukáše Michala

Koncerty Středy před K2 jsou dlouholetou součástí letní kulturní nabídky v Českých Budějovicích. I letos čeká na návštěvníky pořádně šťavnatý program, který zahrnuje kapely jako Satisfucktion, HeBand či MYDY. O zákulisí festivalu a dalších akcích jsme si povídali s organizátorem Lukášem Michalem.

Na konci června odstartuje hlavní program festivalu Středy před K2. Bude letos v něčem jiný, nebo se pojede v zaběhlých kolejích?

Letošek bude jiný, místo deseti akcí jich bude z finančních důvodů jen osm. Na druhou stranu jsme Středy před K2 rozšířili o DJ edici, které však zatím příliš nepřálo počasí, takže se první večery musely rušit.

K2

Obr. Středeční večery před K2

Jak jsou Středy před K2 financované?

Zhruba třetinu rozpočtu pokrývá grant od města, což znamená, že zbytek musíme vydělat na baru. V součtu je to opravdu vysoká částka. Proto třeba stojí pivo 70 korun a zpoplatněny jsou toalety v klubu, musíme takto získat prostředky na náklady. Není možné dát lidem kulturu zdarma a zároveň levné pití. Je ale nutné si uvědomit, že když si návštěvníci dají například tři piva, a ještě něco hodí do kasičky Arpidy, ve výsledku to pořád může být míň, než by zaplatili za vstup v klubu nebo na festival. Každý rok se snažíme skončit alespoň na nule. Chceme, aby se akce konaly, aby to tady nějakým způsobem žilo, ale faktem je, že náklady rostou. Není to jednoduché, a to i celkově z organizačního hlediska. Mluvím třeba o úklidu a tak dále.

Takže je možné, že by se jednou Středy před K2 nemusely konat vůbec?

Chceme je dělat i nadále, ale možné to je. Není to samozřejmost a Budějce mohou o tuto akci lousknutím prstu přijít. A prostě po jedenácti letech najednou nebude.

michla

Obr. Lukáš Michal

Další možností, jak ušetřit na nákladech, je slevit na kvalitě…

Dá se to udělat tak, že by nějaká neznámá kapela hrála na provizorním pódiu a lidé by stáli ve frontě u jedné pípy, ale něco takového nechceme. Musím zdůraznit, že Středy před K2 nejsou můj projekt, nevymyslel jsem ho, pouze jsem ho převzal a dotáhl do dnešní podoby. Abych řekl pravdu, ve skutečnosti nemám rád kulturu zdarma. Za kulturu se má platit. Jenomže tady je přesah, kdy už pět let spolupracujeme s centrem Arpida, v čemž hodláme pokračovat i nadále. Za tu dobu jsme na ni od návštěvníků vybrali 650 tisíc korun. Těší mě, že se většina lidí naučila Arpidu na našem festivalu podporovat. Prostě při příchodu rovnou počítají s tím, že jí dají do kasičky třeba stovku a více. Tím pádem to není kultura zdarma, návštěvníci nějaké vstupné platí, které je ale z větší části na dobročinné účely. Mimochodem nemusí tak učinit přímo fyzickými penězi, ale třeba i prostřednictvím QR kódu. Možností je více, už není možné se vymlouvat na to, že jsem nepotkal nikoho s kasičkou.

Co vám osobně na těchto akcích dělá největší radost?

Že je pořád větší množství lidí, kteří si opravdu naší snahy váží a kteří se na akcích umí chovat. Troufám si říct, že klidně polovina návštěvníků přichází především za atmosférou. Ze Střed před K2 se už stala společenská událost, schází se tu lidé, kteří se jinak klidně i rok nevidí.

55

Obr. Středeční večery před K2

Vaše firma už nějaký čas provozuje i další kultovní českobudějovický klub mcFABRIKA. Netříštíte tím síly?

Ne. Kdybychom se nerozhodli Fabriku provozovat, je možné, že by ve městě zemřela klubová kytarová scéna. Místo klubu by tam mohla být třeba továrna na výrobu paštik. Víme, že jsme v kultuře, tudíž že z nás nikdy nebudou milionáři, ale šli jsme do toho především proto, že nás to baví. Každopádně jsme k sobě potřebovali silného produkčního, což se v osobě Martina Matouška z kapely Gutalax podařilo. Myslím, že spolu děláme skvělou kulturu. Měli jsme odhodlání a produkčního, proto jsme se rozhodli do klubu investovat. Bylo to zrovna v období covidu, takže ve složité době. Řekli jsme si, že to vezmeme, a buď to vyjde, nebo nikoliv.

Každopádně toho děláte víc, nejsou to jen kluby. Myslím tím třeba Týden v Letňáku, který se uskuteční 20. až 24. června. Jak vnímáte prostředí Háječku z hlediska pořadatele?

Je to skvělý amfiteátr s úžasnou atmosférou. Musí se tedy naplnit, aby to za to stálo, ale faktem je, že se tam našim akcím daří. Zpětná vazba od lidí je moc fajn. Letos se koná již čtvrtý ročník a na programu jsou MIG 21, Pokáč, Jelen a Yzomandias & Nik Tendo.

Chystáte ještě něco dalšího?

Nic dalšího už nechci, tohle mi stačí. I když… dobrá… ještě jeden projekt mám. Jedná se o Krampuslauf v Nemanicích, který jsem začal původně organizovat s kamarády, kteří krampus masky vlastní. Letos to bude již pátý ročník a musí nastat zlom – buď pokračovat v menším měřítku, nebo se naopak posunout dál. Vybral jsem si druhou variantu, což znamená, že se letos uskuteční velká akce v areálu Výstaviště České Budějovice. Mimochodem z našeho povídání to může vypadat tak, že organizace všech akcí stojí na mně. Tak to ale není. Ve firmě mám kolegu jednatele a další kolegy, takže je to týmová práce. I když, co se týče roztáčení mlýnského kola akcí, to začíná vždy u mě.

Mají České Budějovice z hlediska živé hudby nějaká specifika? Jsou žánry, které tady dominují?

Řekl bych, že je celkově u živé hudby problém, že nevznikají nové kapely, a že se vše točí kolem zajetých jmen. Jestli jde ale něco nahoru, je to rapová scéna. I K2 je hodně rapová, což souvisí s tím, že je klubem zaměřeným od založení v roce 1997 hlavně na mladší publikum. Co se týká celých Českých Budějovic, tak bych řekl, že zde hodně vládne komerce. Lidé mají rádi diskotéky, chtějí si zatančit a nic víc od večera nežádají. Znamená to, že se tolik nechodí na živou hudbu. Jsme ve stotisícovém krajském městě, kde provozujeme dva kluby, přesto máme co dělat, abychom mohli ekonomicky dýchat.

55

Obr. Atmosféra koncertu v Letním kině Háječek

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.06. 2023

Lukáš Michal (31)
produkční

Do Českých Budějovic přišel v patnácti letech ze Soběslavi. Původně zde měl jen studovat, ale nakonec v krajském městě zakotvil natrvalo. Od 16 let hrál jako DJ. Pravidelně vystupoval v K2, kde se pak v letech 2013 až 2015 staral o program. S kolegou Radovanem v této době založili firmu a začali nakonec provozovat nejen klub K2, ale i mcFABRIKA, designové pojízdné bary vč. kompletního zásobování festivalů apod. Mimo tuto činnost provozují i další hudební akce ve městě, např. koncerty v letním kině, kde bylo zatím nejúspěšnější akcí vystoupení skupiny Lucie v loňském roce.

od

Lukáš Michal


Další články z této rubriky:

Žiju, a baví mě to čím dál víc

Celých 25 let byl Jiří Boček ředitelem Budějovického Budvaru. Pivovar pod jeho vedením čtyřnásobně zvýšil výstav a stal se největším e... Více informací

Jídlu v gastrosoutěži se musí vymyslet dobrý příběh

Představujeme nejmladšího a zároveň netypického hosta v naší „kariérní“ rubrice. Je jím středoškolák Jan Bauer. O své budoucí profesi ... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: