Prezentace

Letní sezóna Otáčivého hlediště

Text: BUDlive Foto: archiv Otáčivé hlediště JD

Jihočeské divadlo startuje svou letní sezónu v Českém Krumlově

Letní sezóna Otáčivého hlediště v Českém Krumlově přiláká zpět do zámecké zahrady duši ikonického umělce Egona Schieleho, legendární duo Voskovce a Wericha, obávaného hraběte Draculu, neopomene ale ani rodinnou výpravu po stopách našich předků nebo výlet do Anglie v doprovodu krále Jindřicha VIII. anebo fenomenální spisovatelky Jane Austenové. Chybět však nebudou ani inscenace a projekty mimo domovské scény v rámci festivalu Jižní Svéráz.  
 
Romantický návrat do „staré dobré Anglie“  
Hned zpočátku letní sezóny se krumlovské zámecké zahrady promění v romantický anglický venkov. Režie ředitelky Jihočeského divadla Martiny Schlegelové vdechne život románovým postavám Jane Austenové v divadelní adaptaci románu Rozum a cit.

Otacko

„Otáčivé hlediště umožňuje filmové vyprávění. Myslím, že v případě této inscenace to bude ještě výraznější. Pracujeme s principem otáčení, střihem, hudbou a zvukovým designem tak, aby měl divák pocit, že se sám ocitl uprostřed filmu. A kolem něj jezdí kočáry, probíhají plesy, souboje i letní bouře. A dvě mladé ženy prožívají smrt otce, ztrátu společenského postavení, první lásky i zrady. Je to krásný příběh plný jemného humoru a romantiky, který se do krumlovské barokní zahrady velice hodí,“ doplňuje Martina Schlegelová. Dramaturgie se ujala současná umělecká šéfka činohry Olga Šubrtová. V kouzelném koloritu románů Jane Austenové se vrátíme o dvě století nazpět, do časů, kdy ještě existovaly příběhy velké romantické lásky, již 1. června v premiérovém uvedení před Otáčivým hledištěm. Kromě premiérového titulu nás čekají i divácké hity autorského tandemu Martina Glasera a Olgy Šubrtové. S živelnou komedií o dvojnících s názvem Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák králem, která přináší do Českého Krumlova závan anglické historie opředené notnou dávku českého humoru, se letos diváci po dvaceti letech od její premiéry již rozloučí. Krále Jindřicha a hospodského Jindru zastihnete od 28. června do 20. července. Tajemný hrabě Dracula naopak zámeckou zahradu zahalí do hororové atmosféry a kompletně uzavře letní sezónu 8. září.  
 
Nabité léto s Malým divadlem   
Známé rčení říká, že historie se opakuje. Malé divadlo ji letos zopakuje úplně celou v pouhých sedmdesáti minutách již naposledy. Kompletní průvodce dějinami našich předků je zábavnou podívanou pro celou rodinu a stejně jako některé další inscenace z dílny Malého divadla Úplně celá česká historie dokazuje, že se nesmírně pobaví nejen děti, ale bezpochyby i dospělí.

male divadlo

Dobrodružný exkurz do hlubin české historie startuje před Otáčivým hledištěm již 8. června a potrvá po dobu celých letních prázdnin. Malé divadlo však bude mít napilno i mimo krumlovské zahrady, čeká jej hned několik letní festivalů. S inscenací Spaghetti Futurista! Vyrazí do Plzně na festival Skupova Plzeň, letošní premiéru Gaga vyvezou až do Hradce Králové na Festival REGIONY, perné léto bude mít především Karkulka, vracet úder bude totiž ve Volyni v rámci festivalu Letopruhy, na českobudějovickém Radničním létě i na Výstavišti v Českých Budějovicích.  
 
Zámeckou zahradu opět navštíví duch Egona Schieleho
Pro milovníky moderního tance, pro každou duši fascinovanou přírodou, pro zvědavce zkoumající hranice lidského těla, pro každého, koho láká malířská paleta i pro ty, co rádi otevírají dveře fantaziím. Egon Schiele - Autoportrét má každému co nabídnout!

Egon

Čím je tato inscenace jedinečná? To pro nás shrnul Lukáš Trpišovský z režisérského dua SKUTR: „Rozhodně musím začít výjimečnou choreografií Jana Kodeta a souborem všech tanečníků, kterým moderní tanec padne jako ulitý. Atmosférou místa, kde Schiele nalezl svůj výtvarný jazyk. Ta inscenace má svou magickou atmosféru, která vtahuje. I díky mimořádným kostýmům, scénografii a hudbě.” Výjimečné nemusí ale nutně být jen ohromující taneční a herecké výkony, ale i zdánlivé maličkosti. „Na montážní zkoušce se v zahradě do dveří umístily větvičky. Pár vteřin na to přiletěli dva ptáčci a hned se tam zabydleli. V lidové poezii se duše lidí transformuje právě do podoby ptáků. To v divadle nezažijete, ” dodává Lukáš Trpišovský. I letos se na tuto dechberoucí taneční inscenaci můžete těšit na Otáčivém hledišti v termínu od 26. července do 3. srpna.  
 
Opera Jihočeského divadla oslaví Smetanu, Voskovce a Wericha i Rožmberky  
I letos ožije největší příběh české opery pod širým nebem v malebných Holašovicích. Prodanou nevěstu v režii uměleckého šéfa opery Tomáše Ondřeje Pilaře uvede operní soubor v rámci festivalu Jižní Svéráz, navíc se tím zapojí i do oslav Roku české hudby a dvoustého výročí Smetanových narozenin. Holašovickou náves tak na tři červencové večery rozzáří originální blatské kroje za doprovodu venkovského fištrónu a ikonických melodií. V letošní sezóně jsme pro vás nově zařídili autobusovou dopravu z Českých Budějovic. Generálním partnerem plenérové produkce opery Prodaná nevěsta v Holašovicích je SKUPINA ČEZ. V duchu oslav Roku české hudby připomene soubor opery i některé další hudební velikány na koncertech ve Chrudimi 26. srpna v rámci festivalu Zlatá Pecka i v Písku.
S operním souborem se však můžete tradičně potkat i na Otáčivém hledišti, a to v komediálním muzikálu Divotvorný hrnec (úvodní foto). Komické situace z pera autorské dvojice Voskovce a Wericha propojí melodické evergreeny Burtona Lanea v termínu od 9. do 18. srpna. Ani tím však není program pro milovníky opery zcela vyčerpán. Od 19. do 21. září proběhne druhý blok Rožmberské noci, tedy unikátního imerzivního koncertu za svitu svíček v komnatách Třeboňského zámku.  
 
Více informací: www.jihoceskedivadlo.cz
 
 
 
 


Další články z této rubriky:

CUPRA je značkou pro všechny, kteří rádi řídí

Co se vám vybaví, když se řekne slovo Cupra? Můžete si vzpomenout například na latinské pojmenování mědi. Ale především je to označení... Více informací

Jak vypadá zákulisí firmy Milan Král

Již více než 30 let patří k Českým Budějovicím neodmyslitelně firma Milan Král, odborník na mobilitu. V jejím sídle vozů Mercedes-Benz... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: