Výstava Stopy v Alšově jihočeské galerii je autorským ohlédnutím táborského rodáka Michala Škody za vlastní tvorbou posledních let. A to je dobrá příležitost k několika otázkám.
V současné době vystavujete v Alšově jihočeské galerii, jak moc zásadní tato výstava pro Vás je ve vztahu k Alšově jihočeské galerii a vašemu působení zde na jihu?
Je to de facto moje první velká výstava na jihu a tak je to takový zvláštní pocit a přiznám se, že v tom vidím až jakousi symboliku, neb je to otevření druhé šedesátky v roce, kdy je mi 60 let. Ne že bych nějak řešil věk či výročí, naopak, ale tohle mi přišlo opravdu docela symbolické. Jsem samo sebou velice rád, že jsem nabídku na výstavu dostal, ba co víc do zrekonstruovaného prostoru, což bylo pro mne opravdu důležité, nebojím se říct až zásadní.
Mezi vystavenými díly mohou diváci vidět sochy a kresby. Jak moc je důležitý prostor pro Vaši práci v kresbě či plastice?
Jak jsem zmínil, prostor je pro mne opravdu velmi důležitý. Je neodmyslitelnou součástí mé práce, prostorem se zabývám jak v tvorbě samotné, tak i v životě. Život, práce a tvorba jsou pro mne neoddělitelné nádoby, vše spolu nějak souvisí, i prostor z mnoha úhlů pohledu. Tedy i prostor, kde mám vystavovat, je pro mne dost zásadní otázkou.
K výstavě v Alšově jihočeské galerii vznikl katalog. V čem je pro Vás jiný, jak vznikal a kdo se na něm podílel?
Jsem moc rád, je-li možnost k výstavě udělat alespoň malý katalog. Když se potom naskytla tak skvělá šance, kterou mi zprostředkovala Alšova jihočeská galerie, udělat katalog v rozsahu, v jakém vznikl, tak to přináší samo sebou velkou radost. Mám ke knihám velice vřelý a blízký vztah a vždy kladu velký důraz na kvalitu. Podle toho si vybírám i kolegy, co na tom pracují. Dlouhodobě spolupracuji s Robertem V. Novákem, který je výjimečný, stejně tak je to s fotografem Martinem Polákem. A v neposlední řadě je důležitou součástí samotný text, který je od kurátorky výstavy Silvie L. Čúzyové.
V současné době vystavujete hned na několika místech, kam byste naše čtenáře ještě pozval?
Do konce října vystavuji ještě objekty v Galerii hlavního města Prahy a jejích prostorách v Trojském zámku.
Co dalšího chystáte a na čem pracujete?
Teď jsem měl za sebou trochu volnější týdny, ale pomalu začínám pracovat na nových věcech, dodělávám jeden větší objekt, ale hlavně mám hodně práce v Domě umění v Českých Budějovicích, jak na nejbližší výstavě, tak i na těch následujících. A řeším také organizační záležitosti kolem výstav v příštím roce. (PR)
Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.09. 2022
Vizitka:
Michal Škoda (*1962)
Rodák z Tábora. Vedle své autorské tvorby působí od roku 1998 jako hlavní kurátor Galerie současného umění a architektury – Domu umění města České Budějovice, která se za dobu jeho působení stala prestižní institucí s výrazným mezinárodním přesahem. Doposud zde připravil více než 200 výstav předních domácích a zahraničních autorů. V roce 2016 získal Čestné uznání ceny Architekt roku a v roce 2017 cenu za Výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu. Výstava Stopy v AJG je jeho autorským ohlédnutím za vlastní tvorbou posledních let.
O výstavě
Výstava Stopy je pro návštěvníky přístupná do 20. 11. 2022 | Otevírací doba: do konce října denně 9:00 – 18:00 | listopad: PO zavřeno, ÚT-NE 9:00 – 16:00
Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou
www.ajg.cz
Druhý ročník vydání charitativního kalendáře eSENce ŽEN finančně přispěje českobudějovickému Krizovému centru pro děti a rodinu. Kalen... Více informací
Co se vám vybaví, když se řekne slovo Cupra? Můžete si vzpomenout například na latinské pojmenování mědi. Ale především je to označení... Více informací