Prezentace

Metamorphoses - největší středoevropská výstava HR Gigera

PROSLULÝ UMĚLEC V ALŠOVĚ JIHOČESKÉ GALERII

Text a foto: Archiv AJG

Alšova jihočeská galerie, ve spolupráci s Museem HR Giger ve švýcarském Gruyères, Carmen Maria Giger a sběratelem Marco Witzigem, připravila v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou výstavu švýcarského umělce HR Gigera, malíře, sochaře a návrháře. Ten je známý především jako stvořitel uměleckého směru s názvem biomechanický surrealismus a filmového monstra Vetřelec. Giger bývá označován za největšího vizionáře mezi umělci 20. století. Stylově vyšel ze surrealismu, jehož formu naplnil postkatastrofickou skepsí i existencialismem, který přinesly obě světové války.

hrg

HR Giger, 1978 (foto - Mia Bonzanigo)

Název výstavy Metamorphoses (Proměny) reflektuje nejen vlastní umělcovu různorodou tvorbu, ale také jeho kresby, které jako ctitel Franze Kafky vytvořil na základě slavné povídky Proměna. HR Giger byl jinak velkým ctitelem českoněmecké literární scény a byl kromě Kafky fascinován magickým světem Gustava Meyrinka.

Nejvýrazněji byl nicméně s českým prostředím konfrontován prostřednictvím světově proslulého psychiatra a spisovatele Stanislava Grofa, který ve své knize Vizionářský svět HR Gigera popisuje pozitivní poselství o univerzální spiritualitě. V této knize Stanislav Grof ukazuje, jak umělci-vizionáři ztvárňují ve svém umění současné porodní trauma světové duše, a také jak umělec skrze umění vytváří nový kontext pro nahlížení a docenění vizionářského umění a v jeho schopnosti nás probouzet.

pass

 Passagen-Tempel (Eingangspartie)

Výstava Metamorphoses představuje Gigerovu tvorbu v co nejširším kontextu. Vystaveny jsou četné kresby, airbrushové obrazy a plastiky. Nechybí ani výběr jeho ikonických realizací Necronomicon, jež uchvátily amerického režiséra Ridleyho Scotta, pro něhož Giger navrhnul ikonického Vetřelce, za kterého byl v roce 1980 oceněn Oscarem za nejlepší vizuální efekty.

Nepochybně se jedná o velkorysou přehlídku tohoto jedinečného umělce, která je svým rozsahem (na více jak devíti stech metrech čtverečních) jeho doposud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

K výstavě vznikl katalog v grafické úpravě Jany Vahalíkové, která je také autorkou vizuálu výstavy.

passss

 Passagen-Tempel (Leben)

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.06. 2023

O výstavě:

Metamorphoses | HR Giger
Kurátor | Adam Hnojil
Architekt | Adam Hochmuth
Výstava | do 19. 11. 2023 | denně 9:00 - 18:00
Hlavní partner výstavy | skupina ČEZ
Alšova jihočeská galerie | Zámecká jízdárna | Hluboká nad Vltavou
Více: www.ajg.cz

COCPIT


Další články z této rubriky:

Bouda Burgers: Cesta od studentského projektu k úspěšnému...

V roce 2015 vznikl budějovický koncept Bouda Burgers j... Více informací

Alšova jihočeská galerie vyhlásila architektonickou soutě...

Senovážné náměstí v Českých Budějovicích by mělo získat novou výzmanou dominantu. Alšova jihočeská galerie vyhlásila architektonickou ... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: