Publicistika

Budějovický Kreml přežil bomby i povodeň

Autor: Antonín Pelíšek, foto: Petr Zikmund

Jako dům děsu na poetickém místě může působit justiční palác v Českých Budějovicích. Stojí při Zátkově nábřeží a řece Malši v jedné z nejkrásnějších městských lokalit. Kromě soudu je v komplexu postaveném v letech 1902 až 1905 i vazební věznice. Podobá se pevnosti s věžičkami v rozích, za což si vysloužil přezdívku Budějovický Kreml.


stavbě justičního paláce na místě vysušeného Krumlovského rybníka rozhodli budějovičtí konšelé v roce 1902. Kolosální stavba sice rostla z dnešního pohledu rychle, ale doprovázely ji vzrušené diskuze. Původně měla mít portál do dnešní Lidické ulice a směrem k centru a náměstí věznici. Na nátlak obyvatel, kteří byli zvyklí chodit na vycházky do Krumlovských sadů a kolem nábřeží, ale projektanti otočili průčelí k Malši, tedy k městu. Podobně jako u jiných budějovických staveb vyvolala řevnivost mezi českými a německy mluvícími obyvateli spory o tom, kdo získá lukrativní zakázku a bude stavitelem. Radnice nakonec vybrala fi rmy renomovaných německých stavitelů Josefa Hauptvogla a Jakoba Stabernaka.

Dvoupodlažní budova v novorenesančním stylu měla mít majestátní vzhled. Počítalo se, že v jejích útrobách najdou prostory nejenom soudy, ale i některé úřady jako berní a evidenční a samozřejmě věznice. Do té doby používalo město jen šatlavu v Panské ulici.

Stavba pokračovala od roku 1902 za neustálé kritiky budějovických obyvatel. Původně měly totiž stavitelské firmy zaměstnávat výhradně české dělníky a dodavatele, což se nestalo. Další obavy se šířily kolem umístnění paláce na dně bývalého rybníku. Škarohlídi prorokovali, že do základů a zdí bude prosakovat spodní voda. To vyřešili projektanti podle tehdy osvědčené technologie: zdi budovy stojí na dubových pilotech izolovaných asfaltem. Komplex dokončily stavební fi rmy za veliké slávy v roce 1905. Dům dozdobili umělečtí štukatéři. Exteriéry má laděné do secesního stylu. Pozoruhodné je třeba kované zábradlí schodiště. Pokud chodci zvednou hlavu, uvidí na štítu do Lidické ulice symboly justice – váhy s mečem obtočeným hadem. Nad bývalým hlavním vchodem do věznice od ulice F. A. Gerstnera se vznášejí dva andělé s troubami jako memento posledního soudu.

Budova zažila během své historie dvě pohromy. V březnu 1945 ji poničilo bombardování spojeneckých armád a v srpnu 2002 vyplavila její sklepy s archivem povodeň.

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 21.06. 2017


Další články z této rubriky:

Jan Žižka z Trocnova má svou tvář

Tvář největšího válečníka české hustorie Jana Žižky z Trocnova rekonstruoval tým brazilského 3D designéra Cicero da Costa Moraes... Více informací

Komu smrdí Budvar, tomu smrdí Budějce

Plzeňský Prazdroj má na budějovické radnici „trojského koně“. Jinak by nebylo možné, aby v domovském městě Budějovického Budvaru radní... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: