Publicistika

Otevření sklepů v oblasti Wachau

Autor: Ivo Stejskal, foto: archiv

Jelikož je vinařská oblast Wachau z Českých Budějovic lépe dostupná než například Morava, není se čemu divit, že se tu první víkend v květnu pravidelně objevuje početná skupina jihočeských milovníků vína. Důvodem je Weinfrühling - každoroční otevření většiny místních sklepů, kde se vinaři z Wachau prezentují svými skvosty ve všech třech tamních kvalitativních kategoriích Steinfelder, Federspiel či Smaragd.Doprava na místě
Putovat mezi jednotlivými vinařskými vesnicemi můžete sice autem nebo místní vlakovou linkou, mnohem více však uvidíte a poznáte, pokud zvolíte cestování na kole. Wachau je na cyklisty velmi dobře připravené stezkami na obou stranách Dunaje. Když už jsme u Dunaje, nejlepší vína z Wachau se urodí vždy na tzv. terasách, tedy velmi špatně přístupných tratích v příkrém jižním svahu místního vápencového masívu, padajících až téměř do vod evropského veletoku.

A protože je toho k vidění a hlavně ochutnávání opravdu hodně, byla by škoda ty nejlepší vinaře nechat nakonec. Pokud si stanovíte jako startovní bod město Krems, pak doporučujeme rovnou ve vedlejší vesnici Stein přejet po mostě Dunaj a hned za řekou navštívit vinařství Nikolaihof. Výjimečné je zejména biodynamickým „demeter“ způsobem výroby vína bez použití jakékoliv chemie. A také je to shodou okolností nejstarší vinařství v Rakousku s tradicí delší jak 2000 let! Vedle aktuálních ročníků doporučujeme ochutnat také rarity dvacet i třicet let staré, které pravidelně objeví kdesi ve sklepeních.

V případě, že cestujete na kole, můžete se zpět k terasám na druhém břehu dostat nejen po mostě, ale využít lze také přívozy pro pěší v každé druhé vísce.Vyhlášené perly Wachau
Cestou do hlavního města Wachau, tedy vesnice Spitz, doporučujeme navštívit vinařství Knoll v Unterloibenu. Budete velmi mile překvapeni kvalitou místního Grüner Veltlineru. Aby toho nebylo k ochutnávání málo, najdete u vybraných vinařů ještě jako bonus porovnání se zcela jinou oblastí. Loni to byla vína z Německa, letos dostanou prostor vinaři z Maďarska. A tak u Knollů bude navíc ještě k testu Demeter Zotán.

Pár set metrů odtud je sousední Oberloiben. Uprostřed vinic jistě nepřehlédnete extravagantní moderní budovu vinařství F. X. Picher. Neváhejte, jde o takový mercedes mezi rakouskými vinaři. I zde bude stánek s maďarským kolegou, tentokráte Barta Pince z Tokaje.

A pak už nás čeká Dürnstein. Jako první narazíme na stezce na zřejmě největší tamní vinařství Domäne Wachau. Zde rovněž většinou otevřou nějakou tu archivní lahev. Loni to byl rok 1968. O pár kroků blíže k řece se vám bude asi líbit více. Sympatická rodina Schmidlu je velmi dobrou volbou pro větší nákup vín cestou domů za přijatelnou cenu.

Největší počet vinařů nalezneme tradičně ve Weisskirchenu. Pokud budete mít ještě sílu, zastavte se a objevujte. My však doporučíme popojet a neminout vinaře Weinguta Pragera ve Wosendorfu či v Jochingu Jameka a mladou rodinu Schmelzů. Ta dokonce občas zavítá osobně představit svá vína do jižních Čech.

A náš poslední tip? Pokud vyjde počasí, zajděte si odpočinout u sklenky Kalmucku ke Gritschům ve Spitzu. Jejich zahrada vedle kostela s nádherným výhledem na terasy plné vína vás nebude chtít pustit.Chráněná označení vín ve Wachau:

Steinfelder
Lehké aromatické víno s obsahem alkoholu do 11,5% pojmenované podle trávy steinfedergras.

Federspiel
Ve Wachau nejběžnější klasické suché víno, které musí obsahovat mezi 11,5 a 12,5% alkoholu. Dostalo jméno podle sokolů, se kterými se dříve ve Wachau lovilo.

Smaragd
Plné víno nejvyšší kvality vhodné k archivaci. Obsah alkoholu minimálně 12,5%. Jméno získalo podle hojně se vyskytujících ještěrek vyhřívajících se na terasách plných kamenů.

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 19.03. 2020

Poznávat rakouská vína je poslední dobou v módě. Zjišťujeme, kde leží Kremstal či Kamptal, co znamená Smaragd nebo jaká vína má v nabídce Weingut Prager. V zemi našich jižních sousedů se daří zejména odrůdám Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. A ty opravdu nejen v Rakousku nejlepší lze najít v oblasti zvané Wachau. Skvělou zprávou je, že oblast leží na dojezdovou vzdálenost od Budějovic. 


Další články z této rubriky:

Třicetiletá válka a České Budějovice

Nikdy dříve ani později se město neocitlo tak zřetelně v centru dějin jako za stavovského povstání mezi léty 1618 až 1648 v období, pr... Více informací

Koněspřežka - dílo ďáblovo

V září 1828, zahájila koněspřežka pravidelný provoz mezi Českými Budějovicemi a rakouským Kerschbaumem. Výstavbu nejstarší železnice n... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: