Publicistika

Rušno kolem vody

Autor: Jan Cempírek, foto: archiv Atelier 8000 a ateliér Jana Proksy

Mezi nejhodnotnější místa v Českých Budějovicích patří bezesporu ta v těsném sousedství Vltavy a Malše. V nedávné době vyvolala velkou pozornost studie Město a voda 2020 českobudějovického Ateliéru8000, která nabídla zásadní úpravy okolí řek a i menších vodních toků ve městě. Jen na sociálních sítích komentovaly návrhy stovky uživatelů, v drtivé většině souhlasně. Shodou okolností byl v podobném čase vyhlášen i vítěz soutěže o návrh přestavby DK Slavie.  Tato stavba patří mezi nejvýraznější budovy na nábřeží u Malše. Kolem českobudějovických řek začíná být po letech „stojatého nezájmu“ rušno. A to je dobrá zpráva.  „Velkou překážkou využití vodních ploch je fakt, že pro obyvatele města je téměř nemožné dostat se k vodě, nebo u vody pobývat,“ říká architekt Martin Krupauer. Podle studie jeho ateliéru by se tak měla upravit například současná nábřeží. Vizualizace ukazují, že České Budějovice mohou využitím svých řek získat nový městský prostor – například atraktivní náplavku na Zátkově nábřeží. Studie se dále věnuje i formám propojení východní a západní části města přes Vltavu a s tím spojenému návrhu řešení Jiráskova nábřeží. Nejen obyvatelé Českých Budějovic by si tak v budoucnu mohli zaplavat přímo v centru města.
Tip: více vizualizací studie Město a voda 2020 si můžete prohlédnout na www.atelier8000.cz

Nabrezi



Známý Kulturní dům Slávie je dlouhou dobu spíše ostudou města než symbolem. O jeho rekonstrukci se hovořilo již dobrých dvacet let. Letos byl konečně vybrán návrh, podle kterého modernizace „Armáďáku“ proběhne. „Dům se rozšíří směrem k městu. Hlavním motivem je otevřít parter, aby dům dokázal žít. Parter chceme co nejvíc navázat na park, oživit ho," řekl jeden z předkladatelů  vítězného návrhu, český architekt Jan Proksa, dlouhodobě žijící a pracující ve Vídni. Do nového multifunkčního sálu se vejde 350 sedících diváků, na rockové koncerty až 600 stojících. Sál pojme až 60 účinkujících, tedy i filharmonii. Návrh přestavby zachoval historickou tvář Slavie s hlavním vstupem k řece Malši. Rozšíří se letní scéna, vznikne přístup k řece.  Stavební práce by měly začít v roce 2022.
TIP: Rozhovor s architektem Janem Proksou (nejen) o pozadí vzniku návrhu na přestavbu KD Slavie si můžete poslechnout v podcastu BUDLive – Jak to vidím.

Armadak

Armadak interier

Sdílet:

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 23.09.2020


Další články z této rubriky:

Koněspřežka - dílo ďáblovo

V září 1828, zahájila koněspřežka pravidelný provoz mezi Českými Budějovicemi a rakouským Kerschbaumem. Výstavbu nejstarší železnice n... Více informací

Kapesní parky

Park Mánesova je nenápadný malý parčík na křižovatce poměrně rušných ulic Mánesova a Čechova. Byl dlouho prázdný a v podstatě opuštěný... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: