Publicistika

Cesta k modernímu svatostánku

FOTOSERIÁL O STADIONECH MĚSTA 5. ČÁST

Autor: Michal Průha, foto: archiv autora a Václav Pancer

V minulých dílech našeho miniseriálu jsme se s budějovickými fotbalisty rozloučili na provizorním hřišti u Šroubárny, kde hráli zápasy druhé ligy na začátku 60. let minulého století. Důležitou událostí na cestě do první ligy pak mělo být sloučení Dynama se Slavojem, k němuž došlo v létě 1962. Hráči Slavoje to zjistili po návratu z dovolených a úprkem přestupovali do Igly a Lokomotivy. Řevnivost mezi černými a zelenými „kůžemi“ byla stále veliká. Díky fúzi Dynamo získalo stadion na Střeleckém ostrově, který měl tehdy šatny naproti současné hlavní tribuně (viz foto).

Obr. 1) Střelecký ostrov - původní stadion se šatnami naproti současné hlavní tribuně

Po sportovní stránce se ale dostavilo zklamání. Klub skončil v sezoně 1964-65 předposlední a po pětiletém účinkování v popředí druhé ligy ho potkal sestup.

Chátrající stadion prošel během pěti následujících let velikou přestavbou. Duší celého díla byl předseda Tělovýchovné jednoty Jiří Kohout. Zrekonstruovaný areál se pyšnil kvalitním trávníkem, provozní budovou a novými ochozy. První akcí zde bylo sportovní odpoledne 3. srpna 1969. O třicet let později odkoupilo stadion Statutární město České Budějovice za devatenáct milionů korun. V únoru 2003 odstartovala rozsáhlá rekonstrukce stavbou tří nových tribun. V květnu 2008 ji završilo vybudování vyhřívaného trávníku. 

Obr. 2) Přestavba stadionu koncem 60. let

Obr. 3) Rekonstrukce stadionu, snímek z roku 2009

29. března 2011 tady diváci sledovali kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy mezi týmy České republiky a Lichtenštejnska. Zápas sice reprezentace nad fotbalovým trpaslíkem povinně vyhrála, svým ležérním a nudným výkonem však diváky vůbec nebavila a ti to dali patřičně najevo. Brankář Petr Čech si následně médiím uraženě postěžoval, že v Čechách se nefandí, ale píská, a proto „jim to moc nešlo“.


 

Obr 4) Zápas ČR-Lichtenštejnsko v roce 2011. Milan Baroš před vyprodaným stadionem

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 22.03. 2022


Další články z této rubriky:

Třicetiletá válka a České Budějovice

Nikdy dříve ani později se město neocitlo tak zřetelně v centru dějin jako za stavovského povstání mezi léty 1618 až 1648 v období, pr... Více informací

Koněspřežka - dílo ďáblovo

V září 1828, zahájila koněspřežka pravidelný provoz mezi Českými Budějovicemi a rakouským Kerschbaumem. Výstavbu nejstarší železnice n... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: