Publicistika

Budějcká kráska

PLAVECKÝ STADION JE PERLOU MĚSTA

Autor: Martin Vrba Foto: Archiv autora

To se neokouká. Plavecký stadion je jedna z nejkrásnějších českobudějovických staveb. Stojí na Sokolském ostrově v blízkosti historického jádra. Jeho podobu má „na svědomí“  jihočeský architekt Bohumil Böhm. V roce 1958 vyhrál architektonickou soutěž.

plovka

Vlastní stavba plaveckého stadionu proběhla v letech 1965 až 1971. Ve své době patřil plavecký stadion k evropské špičce svým moderním řešením provozu a vnitřním uspořádáním. Plavecká hala oválném půdorysu je zastřešená lanovou střechou hyperbolického paraboloidu. K hale přiléhá jednopatrové nízké a dlouhé křídlo s dětským bazénem, vstupními prostory, šatnami, umývárnami, bufetem a technickým zázemím. Lanová střecha bazénové haly má rozpětí 54 × 64 metrů. Lanová konstrukce ve tvaru hyperbolického paraboloidu je tvořena síti vzájemně kolmých nosných a předpínacích lan o rozteči 100 cm. Lana jsou kotvena do obvodových železobetonových oblouků. V letech 1996 až 1997 byl plavecký stadion rekonstruován. Při rekonstrukci byl postaven nový krytý tobogán o délce 69 metrů. Bazén je od roku 2017 kulturní památkou.

Na fotografiích jsou snímky jak interiéru plovárny, tak i letní "plovky" a plaveckého bazénu

plovka1

plovka2

plovka3

plovka3

plovka5

plovka7

plovka letni

Uveřejněno v tištěném vydání magazínu BUDLive dne 14.11. 2022

Českobudějovická plavecká hala oválném půdorysu je zastřešená lanovou střechou hyperbolického paraboloidu. K hale přiléhá jednopatrové nízké a dlouhé křídlo s dětským bazénem, vstupními prostory, šatnami, umývárnami, bufetem a technickým zázemím. Lanová střecha bazénové haly má rozpětí 54 × 64 metrů. Lanová konstrukce ve tvaru hyperbolického paraboloidu je tvořena síti vzájemně kolmých nosných a předpínacích lan o rozteči 100 cm.

plovka

Plavecký bazén českobudějovického plaveckého stadionu


Další články z této rubriky:

Fenomén - budějovičtí Bulhaři a jejich zahradnictví

Budějovičtí Bulhaři

Bulharsko má hlavně současná střední generace spojené s rekreací na písečných plážích Černého moře, pro mnohé ... Více informací

Tři sta let významných vodárenských staveb

Baroko bylo dobou velkých technických inovací. Také v českých zemích byla voda velmi důležitým prvkem nejen v každodenním životě, ale ... Více informací

© Copyright 2019 Bud Media s.r.o.

Vytvořili v: